Prijateljici iz zavrženih steklenic in naravnih materialov ustvarjata neverjetne umetnine

24. 12. 2024, 08:00 | Uredništvo
Deli
Prijateljici iz zavrženih steklenic in naravnih materialov ustvarjata neverjetne umetnine (foto: Špela Šimenc/arhiv NISA art & decor / fotomontaža)
Špela Šimenc/arhiv NISA art & decor / fotomontaža

Ko je Saša Jakomin opremljala svoje stanovanje, si je zaželela ogromno vazo zemeljske barve za suho cvetje. Ker je ni našla, sta jo skupaj prijateljico Nikoleto naredili sami. Od tedaj se nista ustavili.   

Saša Jakomin in Nikoleta Marković iz Mengša sta prijateljici, ki ju vežejo tudi družinske vezi, Nikoleta je namreč partnerica Sašinega brata. Ena je vzgojiteljica, druga ekonomistka, skupni jezik pa sta našli v umetnosti. Njuno ustvarjanje pod blagovno znamko NISA art & decor je med ljubitelji unikatnih izdelkov že dobro poznano in navdihuje marsikoga. Niste prvi, ki boste morda ob pogledu na njune umetnine pomislili, da gre za keramiko. Toda ne, gre za odpadle steklenice, ki pod njunimi rokami dobivajo povsem novo podobo in novo življenje.

Od blizu, umetnost reciklaža vaze slike naravni pigmenti

Nikoleta in Saša ob svojih umetninah.

arhiv NISA art & decor

Zgodba se je, kot marsikatera druga, začela povsem spontano. V času epidemije, leta 2021, je Nikoleta presajala čilije na svojem balkonu, ko se ji je v rokah zdrobil kamenček povsem vijolične barve. "Že pred tem sem imela vedno željo po ustvarjanju, časa pa nikoli. Takrat pa sem si rekla, da bom poskusila iz tega kaj ustvariti. Malo sem pobrskala po spletu in videla, kaj vse ljudje po svetu ustvarjajo z naravnimi pigmenti. Naročila sem si platno in začela ustvarjati tudi sama," pripoveduje Nikoleta, katere dedek je bil slikar in tako se vendarle v njej pretaka umetniška žilica, čeprav se je pričela umetniško izražati šele sedaj. 

Kriva je vaza, ki je nista našli

V tistem času je Saša opremljala stanovanje in vsepovsod iskala veliko vazo zemeljske barve za suho cvetje. Za pomoč je prosila Nikoleto in skupaj sta se odpravili po trgovinah. Nista našli tistega, kar sta iskali, sta pa naleteli na stekleno vazo primerne velikosti in oblike. Takrat je Nikoleta predlagala, da jo poskusita sami obleči in tako se je v njeni dnevni sobi pričelo njuno skupno ustvarjanje. Nad rezultatom sta bili obe zelo navdušeni in do danes se nista ustavili.

Od blizu umetnost reciklaža vaze slike naravni pigmenti

Odpadne steklenice v umetniški preobleki.

arhiv NISA art & decor

Precej dolgo, dobro leto dni je trajalo, preden sta se opogumili in svetu pokazali, kaj počneta v prostem času. V tem času sta razmišljali, kako bosta predstavili svojo zgodbo. A ko sta se pojavili na družbenih omrežjih in na posameznih dogodkih in sejmih, je bil odziv ljudi izjemno pozitiven. Bili sta presenečeni. Predvsem trajnost in uporaba odpadlih materialov ter materialov iz narave je tisto, kar izstopa pri njuni zgodbi. Narava ju tudi sicer navdušuje in navdihuje.

Rdeča nit: japonska filozofija wabi-sabi

Učili sta se sproti, na lastnih napakah in veliko improvizirali ter predvsem eksperimentirali, kar počneta še danes. Pri preoblačenju steklenic uporabljata mavec, tudi papir ali kombinacijo obojega. Maso naneseta na steklenice, in ko se posuši, sledi nanos pigmentov – zemlje in ostalih naravnih materialov. Na koncu steklenice - ki sicer niso vodoodporne in kot take so bolj primerne za suho cvetje – zaščitita še z naravnim voskom.

Od blizu umetnost reciklaža vaze slike naravni pigmenti

Vaze niso vodoodporne in kot take so idealne za suho cvetje.

arhiv NISA art & decor

Prav vsaka steklenica je unikatna in drugačna, v osnovi pa sta jih razdelili na tri kolekcije, ki nosijo japonska imena. Svojo rdečo nit opišeta z japonsko tradicijo wabi-sabi, ki pomeni popolnost v nepopolnosti. Kot je na primer, kot pravi Nikoleta, popoln jesenski list v razkrajanju. 

'Nichibotsu' ali v prevodu Sončni zahod je ime kolekciji, kjer prevladujejo rdeči, oranžni in rumeni toni. Rjava kolekcija se imenuje 'Mori no Himitsu', kar pomeni Gozdne skrivnosti – gre za rjave odtenke, ki nastanejo s kavo (in tudi dišijo po kavi!) in rjavo zemljo. Tretja kolekcija vaz pa nosi ime 'Yoru no Shijama' – v prevodu Mirna noč. Tukaj prevladujejo pretežno črna zemlja, oglje in pepel, izdelki pa simbolizirajo pomen tišine, meditacije in notranjega miru. 

Od blizu, umetnost reciklaža vaze slike naravni pigmenti

Ves material zbereta in nabereta sami.

arhiv NISA art & decor

Ves material za svoje ustvarjanje zbereta sami. Namesto kave jima prijatelji, ko pridejo na obisk, zdaj prinašajo stare steklenice, zelo veseli sta tudi vzorčka zanimive zemlje. Tudi sami po svetu hodita z odprtimi očmi, vrečka je vedno v žepu, pripravljena na kakšen zanimiv naravni material, ki ima potencial. "Na začetku sva bili v iskanju naravnih pigmentov kar malo smešno obsedeni," se spominja Saša.

Fascinira ju, kako različna zemlja se pojavlja v razmiku samo nekaj kilometrov. "Iz Logatca sva od prijateljev na primer dobili tri sloje zemlje – modro, rumeno in vijoličasto," pravi Saša. Zemljo nabereta, posušita na soncu in nato zdrobita v terilniku. Ko dobita vaze, sledi čiščenje in odstranjevanje nalepk, papir pa namakata v vodi in razkužita. Šele po vsej tej predpripravi pride čas za ustvarjanje.  

Dekor, ki nosi lepe spomine ... 

Imata precej zaloge, delata pa tudi po naročilu. "Marsikdo pristopi k nama in pove, da ima doma steklenico, na primer s kakšnega praznovanja,  ki mu zelo veliko pomeni in da ne želi, da stoji v omari. Tako jo oblečemo in postane lep dekor, ki nosi lepe spomine. Ljudje pravijo, da imajo najini izdelki posebno energijo, in tudi sami to verjameva, saj znova obujava že odpisane materiale," pripovedujeta sogovornici. 

Od blizu umetnost reciklaža vaze slike naravni pigmenti

Nikoleta z naravnimi pigmenti ustvarja tudi na platno in njene slike so odšle marsikam po svetu.

arhiv NISA art & decor

Pod imenom NISA art & decor poleg vaz nastajajo tudi slike. Nikoleta ustvarja slike na platno, kjer je večji poudarek na pojavu, živih barvah in pokrajinah. Skupaj pa ustvarjata slike na okroglih lesenih ploščah, kjer je poudarjena predvsem tekstura.

"Osredotočava se na teksture narave, uporabljava gradbene materiale, mavec in pesek. Zelo podobno kot vaze, le da je podlaga les in da gre za bolj bogate teksture," ta del ustvarjanja opiše Saša. Da dve ustvarjalki ustvarjata eno umetniško delo, morajo biti njuni okusi izjemno usklajeni in Saša in Nikoleta s tem nimata težav. Ko se spravita k delu, se odločita, v katero barvo bosta šli tisti dan, nato pa se včasih zdi, da naravni pigmenti vodijo njune roke, in ne obratno. 

Od blizu umetnost reciklaža vaze slike naravni pigmenti

Ustvarjata tudi slike na okroglih lesenih ploščah.

arhiv NISA art & decor

Kogar zanima njuno delo, zanj z veseljem pripravita mini razstavo v poletni hišici na domačem vrtu, lahko ju spoznamo tudi na umetniških sejmih, na pričetku novega leta pa pripravljata razstavo v kamniški kavarni v središču mesta.

Želita si, da bi svoje ustvarjanje iz dnevne sobe preselili v majhno trgovino, sanjata tudi o studiu, kjer bi se povezovali z drugimi slovenskimi rokodelci. Idej imata še ogromno, trenutno je – ob dejstvu, da ima Saša doma tri majhne otroke – največji izziv čas. A tudi tega si ob pomoči staršev uspe ukrasti. Nekoč si obe želita, da bi se ustvarjanje iz popoldanskega konjička spremenilo v službo, a se jima nikamor ne mudi, saj se zavedata, da je za vsako dobro stvar v življenju potreben čas in kanček potrpežljivosti.  

V Piranu izpod rok mlade umetnice nastajajo simpatične hiške, ki so odpotovale že po vsem svetu

 

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem