Pustite odpadlo listje pri miru – zakaj znanstveniki vztrajajo, da to jesen listja raje ne grabite?

25. 9. 2024, 09:40 | D.H.
Deli
Pustite odpadlo listje pri miru – zakaj znanstveniki vztrajajo, da to jesen listja raje ne grabite? (foto: Profimedia)
Profimedia

Del rednih jesenskih obveznosti vseh, ki živite v družbi listnatih dreves, je tudi grabljenje in pospravljanje odpadlega listja, ki prekrije domači vrt ali travnik. A znanstveniki opozarjajo, da bi bilo veliko bolje, če bi listje pustili pri miru. 

Morda lahko letošnjo jesen pozabite na grablje in se pridružite pozivu znanstvenikov, ki skušajo tudi preko spletnih objav ovreči mit, da odpadlo listje škodi domači trati. Po besedah stroke je namreč bolje, če vsaj nekaj odpadlega listja pustimo na miru, saj razpadajoče organske snovi na vrtu ali travi nudijo številne prednosti. 

Profesorica Susan Barton je za The New York Times povedala, da je prst v gozdu najbolj plodovita prav zato, ker jo bogatijo organski ostanki odpadlega listja. "To bi se moralo dogajati tudi na domačih površinah, ampak tega pogosto ne omogočimo, ker redno grabimo listje," je povedala profesorica Barton.

Ekologi ob tem dodajajo, da plast odpadlega listja ne izboljša le kakovosti in stanja trave, ampak obenem ustvarja pomemben habitat, na katerega se lahko zanašajo različne živali, od ptic in žuželk, do malih sesalcev. Nekaterim živalim plasti odpadlega listja nudijo zavetišče, drugim vir hrane.

Milijone je zapustil mestu, v katerem ni živel in ga ni niti obiskal

Seveda ni potrebno, da zato pustite na travi vse odpadlo listje. Strokovnjaki pravijo, da je za ohranjanje kakovosti prsti na travniku ali vrtu dovolj, da se na površini pusti 20 do 50 odstotkov odpadlega listja. Preveč odpadlega listja ima lahko namreč tudi nasprotni učinek – trava izgubi zeleno barvo ali pa jo listje celo zaduši in dobite predele, kjer trava več ne raste.

Če skorajda več ne vidite tal zaradi nabranega odpadlega listja, ga je absolutno preveč in je čas za čiščenje. Za večje liste se predlaga, da jih nagrabite na kup in s kosilnico razkosate na manjše koščke, ki se bodo z vetrom raztrosili po površini. 

Nagrabljenega listja tudi ne bi smeli kuriti. Kurjenje suhega listja ustvarja dioksine, ki so škodljivi za okolje – in tudi za vaša pljuča. Odvečno odpadlo listje zato raje odvrzite v rjavi zabojnik.

Če živite v hiši, se morate jeseni nujno posvetiti temu opravilu

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"