Tovrstne poroke lahko stanejo tudi več milijonov evrov, svoj kamenček v nekaj popolnih mozaikov pa je prispevala tudi slovenska floristka Metka Sporiš iz znanega cvetličnega studia Sanjski šopek.
Impresivna vila z razkošnim vrtom, pred njo prostrano jezero, na vrtu mize za svate z bogato cvetlično dekoracijo, poročni obok, ovenčan z neštetimi rožami, pa nevesta in ženin, ki se v osupljivih poročnih opravah nastavljata fotografom in vozita po jezeru v razkošnem oblazinjenem čolnu. Zvečer na tisoče luči, bogati lestenci, barvasti ognjemeti, razigrani gostje, ki nazdravljajo s šampanjcem.
Opisani prizor oziroma njegove preštevilne različice ste gotovo že kdaj videli na družbenih omrežjih in si, če je v vas vsaj malček romantične duše, morda po tihem zaželeli, da bi imeli takšno poroko lahko tudi sami. Če je v prizor vključeno jezero, gre skoraj zagotovo za italijansko jezero Como, ki že nekaj let – verjetno je za to delno zaslužna slavna vila igralca Georgea Clooneyja v tistih koncih – velja za eno najbolj priljubljenih pa tudi najdražjih poročnih destinacij na svetu.
@aggie.biohackingbestie Our dinner set up 🥺 better than a pintrest board! #weddingreception #pintrest #wedddinggoals #lakecomo #LakeComoWedding #villabalbiano #aggiejacobwedding ♬ original sound - Aggie Biohacking Bestie
Takšne dogodke si pri nas težko predstavljamo, so pa sodelovati pri nečem takem gotovo sanje vseh, ki se s porokami ukvarjajo profesionalno. To lahko potrdita tudi Metka in Uroš, vodilni tim priljubljenega slovenskega cvetličnega studia Sanjski šopek s poslovalnicama v Škofji Loki in Ljubljani.
Sanjskemu šopku se je namreč kot že uveljavljenemu akterju na poročnih in drugih dogodkih v Sloveniji uspelo pridružiti še tuji agenciji, ki na najbolj priljubljenih lokacijah, med katerimi je tudi jezero Como, organizira točno takšne poroke, kot jih vidite na Pinterestu in TikToku ali so objavljene v tujih edicijah revij Elle in Harper's Bazaar. Pa cene? Kot pravita, nekje med dva in pet milijonov evrov.
Morda vas zanima tudi:
"Klasično cvetličarstvo nam ni bilo nikoli blizu, bolj vidimo rože kot medij za ustvarjanje," pove Metka. Zaradi tega se izogibajo pogrebni floristiki in se usmerjajo v bolj pozitivne dogodke, kjer se lahko pojavijo v vlogi dizajnerja oziroma oblikovalca cvetja.
Vendar pa se na tem področju možnosti v Sloveniji zelo zožijo. Ker sta imela od nekdaj željo po večjem napredku in rasti, je bil logičen naslednji korak prodor v tujino. In čeprav so tovrstni krogi precej zaprti, sta si z veliko truda in dokazovanja pridobila zaupanje ene od agencij, kjer že drugo leto ustvarjata na porokah na najbolj razkošnih poročnih destinacijah Italije in Francije. Vrata so jima zdaj na široko odprta.
"Trenutno tovrstno delo še usklajujeva z delom doma, v Sloveniji, je pa gotovo prisotna želja, da bi se nekoč ukvarjala samo s tem. To so namreč res dogodki, kjer si rečeš samo 'uau' in kjer oblikovalec cvetja lahko pokaže vse, kar zna, in je ob tem še veliko bolj cenjen kot florist pri nas."
10.000 samo za fotografiranje na sanjski lokaciji
Kako so torej zares videti poroke takšnega tipa? Kaj upraviči vratolomno ceno? Metka Sporiš razloži, da se najem najbolj zaželenih vil na območju Coma, med katerimi so denimo Villa Balbiano, Villa Balbianello, Villa Erba, Villa Pizzo in druge, giblje med 50.000 in 150.000 evrov na dan. To pomeni, da si v vili lahko od jutranjih ur do enih ponoči, vsaka dodatna ura te stane dodatnih 5000 evrov ali celo več.
Že če bi se želel par le fotografirati v znamenitem atriju Ville Balbanielli, prava poroka pa bi se odvijala kje drugje, bi ga to stalo 10.000 evrov. Cene pa naj bi se z letom 2025 še povišale.
Do veliko omenjenih vil je mogoče priti samo po vodi ali s helikopterjem, zato je prevoz gostov velik strošek, izvajalci, ki jih običajno uredi agencija, od glasbenikov, plesalcev, modnih oblikovalcev do tehnične izvedbe, skupno nanesejo več milijonov, na tovrstnih dogodkih namreč velikokrat nastopajo velika glasbena imena. Cene cateringa se lahko gibljejo med 400 in 500 evrov na osebo, odvisno od menija, cene cvetja in dekoracij pa se lahko povzpnejo tudi do več kot 200.000 evrov.
Ne smemo pozabiti, doda Metka, da imajo gostje vsaj sto svatov, ki jih želijo razvajati do maksimuma: vsem se tako plača nastanitev v kakšnem prestižnem hotelu, včasih še letalske vozovnice, poleg tega se poroke rade raztegnejo čez cel teden, saj 'paket' poleg samega obreda vključuje še predporočni zajtrk, večerjo, poporočni brunch in tako dalje.
"Agencija poročnemu paru sicer uredi celoten paket," pravi Metka. "Imajo svoje glasbenike, svojo tehniko, ozvočenje, dizajnerje, ki oblikujejo celo unikatne krožnike, prte, oder, tapeciranje, sedala z logotipi po meri in ekskluzivno samo za eno poroko ... organizacija je super, se pa tako velike poroke dogovarjajo vsaj leto dni vnaprej. Poleg tega so za sodelujoče izvajalce pravila lahko precej stroga. Na določenih porokah je strogo prepovedano snemanje s telefonom in objavljanje na družabnih omrežjih."
Na samem dogodku floristi praviloma niso prisotni, razen ob posebni zahtevi – v tem primeru počakajo nekje do torte, kjer je še vključeno dekoriranje. "Kontakta s poročnim parom običajno nimamo, vsa komunikacija se odvija prek poročne organizatorke. Zelo malokrat se zgodi, da kot florist denimo neseš šopek nevesti."
View this post on Instagram
40.000 belih vrtnic
Metko vprašamo še, ali imajo naročniki takšnih dogodkov kakšne posebne, morda ekscesne želje glede floristike.
"Vedno je zadaj oblikovalec," odgovarja. "Tam ni nekih nejasnih želja, v smislu, samo dekorirajte mi poroko, ampak nevesta vedno pride z določeno idejo. Ena od njih si je na primer zaželela, da bi bilo vse v slogu pravljice Snežna kraljica, zato so bili glavni dekorativni elementi poleg belega cvetja še kristali in umetni sneg. Modna oblikovalka iz New Yorka, katere poroko sva delala nedavno, si je želela luksuzni glamur, zato smo delali s črno barvo z zelo močnimi odtenki cvetja in nenavadnimi oblikami dekoracij.
Veliko je odvisno tudi od vere, pravoslavni pari imajo svoje zahteve glede dekorja in tako dalje ... včasih želijo posnemati nekaj, kar so videli pri nekom drugem, nekaj časa so bile denimo moderne šmarnice, ki so že dolga leta priljubljeno cvetje v poročnih šopkih princes, včasih pa nevesta pride tudi z željo, da bi imela nekaj, česar ni še nikoli nihče videl, kar pomeni, da se morata oblikovalec celotne poroke in oblikovalec cvetličar domisliti nečesa izvirnega. Vsi dekorativni elementi, od poročnega oboka in pohištva, osvetlitve, barov za hrano in pijačo in tako dalje, so torej izdelani povsem prilagojeno idejni zasnovi.
V spominu ima recimo poroko, za katero se je porabilo 40.000 belih vrtnic in 3000 belih hortenzij. Doda pa še, da je morda zanimiva razlika s Slovenijo ta, da je pri nas ogromno poudarka na poročnem šopku, pri razkošnih tujih porokah pa šopek ni zares izpostavljen, pogosto je le nekakšen dodatek aranžmaju.
View this post on Instagram
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov