N. V. | 22. 10. 2022, 17:10
Razkrivamo tehniko, s katero delodajalec nakaže, kaj želi od vas že na zaposlitvenem razgovoru
Ste vedeli, da poznamo več vrst razgovorov? V članku bomo predstavili nekatere izmed njih.
Zaposlitveni razgovor si večina predstavlja kot najbolj klasično obliko pogovora. Običajno ob prisotnosti kadrovika in mogoče še ob prisotnosti nekaterih oseb, ki imajo ključno vlogo pri razpisanem delovnem mestu.
Razgovor ena na ena
Najpogostejši zaposlitveni razgovor je tako imenovani ena na ena razgovor, piše blog Data. Ko gre za take vrste zaposlitveni razgovor, se kandidat pogovarja s katerim koli predstavnikom podjetja. Največkrat gre za kadrovika, lahko pa tudi za vodjo oddelka ali člana na vodstvenem položaju.
Običajno želi izpraševalec pridobiti čim več informacij o vaših znanjih in preteklih izkušnjah. Na tak način želi ugotoviti, ali se ujemajo z zahtevami za razpisano delovno mesto.
Skupinski razgovor
Med pogostejšimi oblikami, ko gre za zaposlitveni razgovor, je tudi skupinski zaposlitveni razgovor. Na razgovoru je tako udeleženih več kandidatov hkrati.
Običajno se pri takšnem razgovoru opazuje in analizira delovanje kandidata v skupini ljudi. Preverja se, kako kandidat deluje med vsemi drugimi. Se skriva v ozadju ali aktivno komunicira z drugimi?
Zaposlitveni razgovor v takšni obliki predvsem spremlja vedenje, reakcije in telesno govorico posameznika. Takšna oblika razgovora je primerna, ko se iščejo specifične lastnosti kandidata ali izrazito timsko delo.
Panelni razgovor
Kaj pa je panelni zaposlitveni razgovor? Panel praviloma sestavlja skupina različnih predstavnikov podjetja. To so kadroviki, vodje oddelkov in skupin, uprav in tudi drugi zaposleni. Vsak član postavlja svoja vprašanja, ki so vsebinsko vezana na njegovo področje dela.
Običajno se podjetje odloči za panelni zaposlitveni razgovor, ko želi prihraniti čas. Hkrati želi pridobiti skupinske odzive vseh prisotnih glede kandidata na intervjuju. S takšnim razgovorom se preverja tudi odziv na stres. Zato mora biti kandidat miren in samozavesten.
Telefonski razgovor
Tudi telefonski zaposlitveni razgovori so ena izmed možnosti. Delodajalci običajno telefonske razgovore uporabljajo kot metodo za identifikacijo in rekrutiranje kandidatov za zaposlitev.
Lahko se pa telefonski zaposlitveni razgovor uporabi za neke vrste predizbor in zožanje števila kandidatov, ki jih nato povabijo na osebni zaposlitveni razgovor.
Na telefonskem razgovoru se lahko ocenjujejo tudi komunikacijske veščine. Te so v ospredju pri delovnih mestih, kjer je pomembna komunikacija prek telefona.
Razgovor ob večerji ali kavi
V Sloveniji je zaposlitveni razgovor (ob večerji ali kavi) prej izjema kot pravilo, a vendarle obstaja tudi ta možnost. Na ta način delodajalec ustvari sproščeno okolje in preveri komunikacijske ter interpersonalne veščine.
Kandidati takšnega razgovora ne smejo jemati nič manj resno kot preostale.
Mimogrede, veliko delodajalcev pozablja na zakonsko določilo, da je potrebno neizbranega kandidata v osmih dneh po končanem postopku izbire pisno obvestiti.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču