Pripravili smo recept, ki vam bo omogočil, da rastlino pripravite tako, da ne izgubi zdravilnih učinkov.
Regrat zaradi svojih zdravilnih učinkov pomaga pri zdravljenju številnih bolezni. Ta rastlina izboljšuje krvno sliko, čisti telo, dobra pa je tudi pri zdravljenju protina, ekcemov, lajša revmo, zdravi jetra in pomaga pri izločanju žolča.
Rastlina z mnogimi zdravilnimi snovmi
Vsebuje grenčine (taraksacin), tanine, regratova korenina pa je bogata z inulinom. Regrat je tudi poln kalijevih soli. Med zdravilnimi snovmi vsebuje še holin, pa tudi malo eteričnega olja. Sveži listi regrata vsebujejo vitamine A, B in C ter vsebujejo tudi železo.
Zdravilna rastlina
Grenčine spodbujajo prebavni trakt, povečajo izločanje želodčnih žlez in izboljšajo apetit. Zdravilne snovi regrata krepijo črevesje, kar vpliva tudi na delovanje jeter in žolča ter pomaga pri zaprtju. Regrat je tudi diuretik, zdravi vnetja ledvic in mehurja, primeren je za ljudi s peskom in kamni v sečilih. Regrat še krepi vranico in trebušno slinavko, kar se kaže pri uravnavanju ravni sladkorja v krvi, pa tudi pri uravnavanju telesne maščobe, holesterola in trigliceridov.
Kako ga pripraviti (za najboljše zdravilne učinke)?
Slovenci ga pogosto uporabljamo v prehrani, uživamo ga kot solato, v juhah in enolončnicah, ponekod pa ga uporabljajo tudi kot nadomestek za kavo, poroča portal Lepa i srećna.
Regratov čaj
Zelo učinkovit pa je regratov čaj, ki ga preprosto in hitro pripravite doma. Če želite občutiti zdravilne učinke, morate spiti od dve do tri skodelice na dan.
Recept
Dve čajni žlički posušenih regratovih listov prelijte s skodelico vrele vode in pokrijte. Po 20 minutah precedite in toplo popijte.
Lahko pripravite čaj tudi iz regratove korenine: dve žlički sesekljane korenine daste v hladno vodo, segrejete in po dveh minutah vrenja odstavite z ognja. Po desetih minutah čaj precedite in popijte.
Rastlina, ki raste pred vašim pragom, bi morala biti januarja obvezno na vsakem krožniku