J. B. | 28. 10. 2022, 06:00
Se je res treba prhati vsak dan? Poglejte, kaj pravijo strokovnjaki
Kolikokrat dnevno stopite pod prho? Spadate med tiste, ki to počnejo večkrat dnevno? Ali pa včasih mine nekaj dni, kar ste nazadnje obiskali kopalnico? Strokovnjaki so pojasnili, kaj je prav, kaj škodi in na kaj je treba biti pazljiv.
Da je epidemija koronavirusa dodobra spremenila naša življenja, ni dvoma. Navaditi smo se morali na številne stvari, ki so se nam zdele nenavadne, celo bizarne. Se še spomnite, ko smo morali celo med sprehajanjem po mestnih ulicah nositi zaščitne maske? In, jasno, povsod sedeti dovolj narazen. Ko smo sploh lahko kje sedeli na javnih površinah ...
Po drugi strani so bili tudi dobri vidiki epidemije, ki nas je v pesti držala več kot leto dni. Marsikomu se še vedno kolca po delu od doma. Ko se ni bilo treba voziti sem in tja. Ko so bile nepopisne gneče na cestah le oddaljen spomin. Celo planet, na katerem živimo, si je v tistih mesecih vidno opomogel!
Dejstvo, da smo v času epidemije koronavirusa doma preživeli občutno več časa kot pred tem, je to vplivalo tudi na higienske navade ljudi. Bodimo pošteni: tudi vi ste kdaj preskočili jutranje oziroma večerno prhanje, kajne? In če je kdaj minil dan, ko si niste umili zob ... Se zgodi!
Ni se treba prhati vsak dan
Ob tem se seveda poraja zanimivo vprašanje, ali je vsakodnevno prhanje sploh potrebno? Zobe je že pametno umivati tako zjutraj kot zvečer, glede prhanja pa so mnenja strokovnjakov sila zanimiva. "Ne, res se ni treba prhati vsak dan," je za Well and Good povedala dermatologinja Rachel Nazarian in dodala: "Sploh tedaj, ko ne greste od doma, ko se ne potite veliko in ko niste v stiku z umazanijo, ki bi si jo običajno želeli odstraniti."
Rachel Nazarian je hkrati pojasnila, da ima glede prhanja vsak posameznik svoje navade. Eni se radi prhajo večkrat dnevno, drugi na vsake toliko dni. Pravila, ki bi veljalo za vse, ni. "Če imate zdravo kožo, je povsem v redu, če se oprhate enkrat na tri dni. Toda če je vaša koža suha oziroma ste kdaj imeli ekcem, je bolje, da se vsak dan oprhate na hitro, s tem navlažite kožo in uničite prisotne mikrobe," dodaja Nazarianova. Ljudje s težavami bi morali po prhanju poskrbeti tudi za dodatno hidracijo kože v obliki nanosa ustrezne kreme.
Telo zdrži tudi brez prhanja
Tudi mikrobiolog Jason Tetro se strinja, da prhanje na vsakih nekaj dni ne bo slabo vplivalo za zdravje ljudi. "Telo zdrži tudi brez prhanja," pravi Tetro, a ob tem poudarja, da je treba vsaj vsakih nekaj dni dobro umiti intimne predele, saj bi okužba s fekalnimi bakterijami lahko vodila do okužbe sečil.
Tetro ob tem poudarja: "Če se boste prenehali redno prhati, boste hitro začeli smrdeti zaradi bakterij, ki živijo na koži." Toda to ne bo vplivalo na vaše zdravje, saj koža zaradi kombinacije mikrobov in delovanja imunskega sistema sama poskrbi zase in ostane čista. "Zdrave bakterije, ki živijo na našem telesu, opravljajo najpomembnejše procese in ohranjajo čistočo kože, ki ne potrebuje ničesar drugega. Od vsakega posameznika pa je odvisno, ali se želi umivati z milom ali bi raje preizkusil tiste impresivne samočistilne sposobnosti telesa," je zaključil Tetro.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi