'Sproščeni petek': kdaj smo v službo ob koncih tedna začeli hoditi bolj udobno oblečeni?

17. 1. 2025, 06:00 | La. P.
Deli
'Sproščeni petek': kdaj smo v službo ob koncih tedna začeli hoditi bolj udobno oblečeni? (foto: Profimedia)
Profimedia

Za fenomen so pravzaprav zaslužne havajske srajce.

Morda ste pripadnik generacije Z in odhod v službo, kjer tako ali tako delate hibridno, izkoriščate za izražanje lastne kreativnosti: v pisarno hodite v barvitih krilih, majicah z napisi, inovativnih pokrivalih in kar je še tega, pojem 'oblačila za v službo' pa se vam zdi preživet. S tem seveda ni nič narobe, a najverjetneje v tem članku ne boste našli ničesar zase.

V nekaterih formalnejših okoljih morajo zaposleni po drugi strani še vedno spoštovati določena pravila oblačenja. Če je vaše podjetje med njimi, berite naprej. Morda ste v tem primeru namreč seznanjeni s pojmom 'casual friday' oziroma 'sproščeni petek'.

Gre za iznajdbo, ki zaposlenim omogoča, da se vsaj ob petkih osvobodijo visokih pet, kril, oblek, suknjičev in kravat ter v službo pridejo bolj sproščeni, na primer v ohlapnih hlačah in polo srajci.

Pa veste, od kod izvira? Sproščeni petki so se začeli v "korpo" Ameriki v devetdesetih letih prejšnjega stoletja kot eden od načinov, kako dvigniti moralo zaposlenih, popularnost pa so pridobili z vzponom spleta, ko se je fenomen razširil po vsem svetu.

Toda pravi izvor neformalnih oblačil v službi sega še nekoliko dlje v preteklost, v šestdeseta leta prejšnjega stoletja. Tedaj je na Havajih vzniknil koncept "Aloha petek", predhodnik sproščenega petka.

Bill Foster, predsednik havajskega modnega združenja, je namreč iskal nov način za promoviranje havajskih srajc. Tako je iznašel kampanjo z imenom "Operacija osvobojenje", njegov cilj pa je bil prepričati politike, da javnim uslužbencem dovolijo nošenje lahkotnejših oblačil, ki bi bila primernejša za vroče poletne mesece, obenem pa bi koristila še tekstilni industriji Havajev.

Morda vas zanima tudi:

Izraz ni dovolj natančen?

'Casual friday' je danes v slovenskih poslovnih okoljih očitno dovolj razširjen, da ga v svojem priročniku o oblačenju omenja tudi modna svetovalka Lea Pisani, ki izraz označuje za pomanjkljivega, saj ni povsem jasno, kaj naj bi 'sproščeno oblačenje' pomenilo.

"Več slovenskih podjetij se je odločilo za 'casual friday', kar pomeni sproščeno oblačenje v poslovnem svetu samo ob petkih. Ta izraz zajema dve kategoriji oblačenja – sproščeno poslovno obleko (business casual) in sproščeno obleko (smart casual), zato ni dovolj natančen. Večina zaposlenih domneva, da si takrat lahko oblečejo kavbojke, poleti kratke hlače, sandale, obleke za na plažo. Odločitev za sproščeni petek je primerna le, če imajo zaposleni jasne smernice o primerni sproščeni petkovi podobi za njihovo delovno mesto," pojasnjuje.

Pariški sindrom, avtocestna hipnoza, muzejska utrujenost ... ste že kdaj doživeli ta nenavadna stanja?

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih