30. 5. 2024, 09:00 | Promocijska objava
Študenti farmacije in medicine so tudi letos predstavili inovativne ideje na kreativnem hekatlonu
Že drugo leto zaporedoma je družba AstraZeneca za kreativne mlade upe izvedla tako imenovani hekatlon Health Hack. Poleg študentov farmacije so se letos v iskanju inovativnih rešitev na področju premagovanja ovir v diagnostiki in zdravljenju kronične ledvične bolezni pomerili tudi študenti medicine.
Hekatlon Health Hack je posvečen spodbujanju ustvarjalnosti in inovativnosti med študenti pri iskanju rešitev v zdravstvu. Prav s slednjim želi družba AstraZeneca študentom ponuditi platformo, kjer lahko z izkušenimi facilitatorji FaciliTribe in mentorji AstraZenece razvijejo svojo idejo, jo uspešno predstavijo kolegom in žiriji, se ob tem povežejo, družijo in poleg novih znanj pridobijo tudi nove kontakte.
V petih skupinah je svoje ideje in izzive predstavljalo 24 študentov, polovica s farmacevtske in druga polovica z medicinske fakultete. Da so tovrstna tekmovanja uspešna, dokazuje tudi dejstvo, da iz sodelujočih nemalokrat vzklije tudi perspektiven in uspešen kader.
Barbara Ülen, vodja inovacij in poslovne odličnosti na Balkanu znotraj družbe AstraZeneca, ter idejna vodja hekatlona je ob tem povedala:
»Slovenski študentje, zagonska podjetja in raziskovalci v ustanovah so vedno med najbolj zagnanimi, in tudi letos so imeli nekaj odličnih idej. Imamo izvrstne mlade ume, pa tudi šolski sistem je kljub kritikam dober, manjka le več finančnih spodbud, da bi lahko bili ponosni na še več slovenskih zagonskih podjetij. V Sloveniji opažam, da se je trg že nekoliko zasičil s podobnimi dogodki, zato smo se zavestno omejili na študente starejših letnikov le dveh fakultet, ki jim lahko ponudimo tudi pripravništvo oziroma zaposlitev. Vsekakor je ta projekt za nas tudi ena od številnih dejavnosti, s katero se približamo mladim, da jim približamo tudi svoje prepričanje, da znanost zmore spremeniti svet. Kot zanimivost – vodenje slovenskega hekatlona je prevzela sodelavka Eva Rojc, ki je bila v zmagovalni skupini našega lanskoletnega programa inoviranja na Evropskem kongresu študentov farmacije.«
Zmagovalno idejo sta predstavili ekipi Solidago virgaurea in Klirtim
Študentje so v dveh dneh spoznali številne metode inoviranja in razvoja poslovnega modela. Zmagovalna ekipa po izboru sodelujočih je postala ekipa Klirtim (Amadej Šenk, Mark Muravec, Justin Okai, Liza Habjan in Pia Uršič). Obe ekipi sta predstavili celovit, delno avtomatiziran in digitalno podprt preventivni program zgodnjega odkrivanja kronične ledvične bolezni, se osredotočili na poenostavitev postopka za bolnike in vključili tudi tehnologije s področja umetne inteligence.
»Osnovna iskrica hekatlonov je dobiti odlično idejo, ki bi jo nato razvili do prototipa, aplikacije, kampanje. Ni boljšega občutka, kot da ugleda luč sveta nekaj iz čistega niča. Lani smo eno od idej razvijali z interno ekipo, a ugotovili, da algoritem znotraj organizacije pravzaprav že obstaja. Letos poskusimo ponovno – z novimi ekipami in osveženim izzivom,« je še dodala Ülenova, ki je ob tem izrazila tudi iskrene čestitke vsem sodelujočim v letošnjem hekatlonu.