Uredništvo | 14. 7. 2023, 16:35
Šokantno razkritje: dve tretjini uporabnikov Tinderja je v razmerju ali pa si zmenka sploh ne želi
Številni uporabniki so dejali, da ostajajo na platformah za zmenke, čeprav niso v aktivnem iskanju stalnih ali občasnih partnerjev.
Ste samski in ljubezen iščete tudi s pomočjo aplikacij za zmenke? Potem vas najnovejša statistika ne bo razveselila. Po podatkih britanskega portala Sky News sta skoraj dve tretjini ljudi, ki na najpopularnejši aplikaciji za zmenke Tinder iščejo nove simpatije, v resnici že v razmerju, približno polovica uporabnikov pa si zmenkov sploh ne želi.
Ugotovitve so zbrali na podlagi študije, v katero je bilo vključenih 1.400 uporabnikov, starih od 18 do 74 let.
Številni uporabniki teh platform so dejali, da ostajajo na platformah za zmenke, čeprav niso v aktivnem iskanju stalnih ali občasnih partnerjev – iz istih razlogov uporabljajo socialna omrežja. Aplikacije za zmenke so zanje tako vir zabave in socialnih stikov, hkrati pa jim zbiranje všečkov in ljudi, s katerimi v aplikacijah dosežejo ujemanje, dviguje samozavest.
Germano Vera Cruz, profesorica psihologije na univerzi Picardie Jules Verne v Franciji, ki je soavtorica študije, pravi, da takšna dinamika ustvarja "igro prevar", saj imajo tako tisti, ki na tovrstnih platformah res iščejo romantične povezave, veliko manj možnosti, da bodo na njih našli primernega partnerja oziroma partnerico.
"Številni so zato razočarani nad aplikacijami za zmenke oziroma se počutijo prevarane, kajti ko se prijavijo na neko tako platformo, upajo, da bodo res našli nekoga. Tako skačejo od platforme do platforme, a nikjer niso zadovoljni," je še dejala.
Ljudje, ki poročajo o največjem nezadovoljstvu nad aplikacijami za zmenke, so po navadi tudi tisti, ki jih uporabljajo za pomoč pri soočanju z negativnimi čustvi in drugimi težavami, kot sta na primer izogibajoč stil navezanosti in impulzivnost.
Še en soavtor študije, dr. Elias Aboujaoude, profesor klinične psihiatrije na medicinski fakulteti Stanford, pravi, da se ti izsledki ujemajo s tem, kar so mu povedali nekateri njegovi pacienti, ki so se po preizkušanju različnih aplikacij za zmenke odločili, da se jim bodo odpovedali.
"Zdelo se jim je, da jih izkoriščajo samo za zabavo in za to, da preusmerijo pozornost od preostalih stvari. Poleg tega so lahko te aplikacije pretirano obremenjujoče in jim v nekaterih primerih dajo občutek, da je sosedova trava bolj zelena – da so torej nekje tam zunaj vedno boljše možnosti od tega, kar že imajo."
Sicer po besedah nekdanjega direktorja trženja Justina Mateena Tinder prvotno sploh ni bil ustvarjen kot aplikacija za zmenke, temveč le za spodbujanje socialnih stikov.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc