D. D. | 5. 10. 2023, 10:41

Ste se kdaj vprašali, zakaj šolska ura traja 45 minut? (Poznamo odgovor)

Profimedia

Si predstavljate, da bi morali otroci v šolo hoditi zjutraj in popoldne?

Ura traja 60 minut, šolska ura pa samo 45 minut. Vendar ni tako od vedno. Leta 1911 je v Prusiji, ki je vključevala številna območja današnjih evropskih držav, kot so Belgija, Češka, Danska, Litva, Nizozemska, Nemčija in Poljska, šolska ura trajala 60 minut, zato je moral pouk potekati v dveh turnusih, zjutraj in popoldne. Otroci so se istega dne udeležili obeh turnusov, vmes pa so lahko odšli domov.

Si predstavljate, da bi morali otroci v šolo tudi popoldne?

Si predstavljate, da bi morali otroci v šolo tudi popoldne?

Profimedia

Si predstavljate, da bi danes imeli otroci tak urnik? Že tako se starši soočajo s številnimi organizacijskimi izzivi, kaj šele, če bi pouk potekal tudi popoldne. Zato ne čudi, da je takšen urnik v tistih časih starše zelo jezil, otroci niso mogli pomagati pri domačih opravilih, zvečer so bili preveč utrujeni za karkoli.

Ko so začele številne študije razkrivati, da 60-minutni cikel otroke utruja in da odmor potrebujejo prej, se je pruski minister za šolstvo August von Trott zu Solz odločil, da bo šolske ure skrajšal na 45 minut, navaja Dnevnik.hr.  Ker so bile učne enote krajše, so lahko vse predmete prestavili na dopoldanski čas, otroci pa so lahko imeli prosto popoldne. Šolska ura se do danes, 112 let pozneje, ni spremenila.

Novo na Metroplay: "To je kot droga" - Livija Pandur | N1 podkast s Suzano Lovec