Srčni medved Agu je začetnik čudovite zgodbe, ki jo v iskanju lepega in prijaznega sveta pišejo tri prijateljice. Ker je prav, da se človek vsaj za trenutek zna tudi ustaviti.
Kdor je že kdaj obiskal ustvarjalni festival s prodajno razstavo avtorskih del ARTish, je zagotovo opazil tri nasmejana dekleta, ki so tam vedno v družbi svojih prijateljev – gozdnih živali. Prav one oz. njihov protagonist, ki so ga ustvarile – srčni medved Agu – je glavni krivec za to, da se je ARTish interno preimenoval v HEARTish ter da se izjemno veliko oblikovalcev na sejem odpravi z na srčno stran pripetim srčkom.
Pogrešale so 'nekaj za dušo'
Aguja so ustvarile prijateljice Nina Hercog, Mateja Martini in Tjaša Učakar, ki skupaj delujejo pod blagovno znamko notanearlybird. Začele so pred približno šestimi leti, zadnja tri leta pa se svetu predstavljajo bolj aktivno. Tjaša in Nina sta prijateljici iz srednješolskih dni, Nina in Mateja pa sta se spoznali na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer sta študirali industrijsko oblikovanje. Danes skupaj vodita oblikovalski studio HercogMartini. Tjaša ne izhaja iz umetniških vod, ampak je po stroki sociologinja, tudi raziskovalka na filozofski fakulteti, ki trenutno največ svojega 'službenega' časa posveča studiu ledenih kopeli.
Ob vsakodnevnih obveznostih so vse tri pogrešale nekaj za dušo. Ko sta Nina in Mateja pred nekaj leti za stranko ustvarjali igračo s karakterjem, k čemur se je priključila tudi Tjaša, se je rodil srčni medved Agu. Projekt ni bil uspešen, a Agu je bil rojen in ni mogel kar tako v pozabo.
Razmišljale so, kam z njim, hkrati pa so se že rojevale ideje o njegovih prijateljih, gozdnih živalih ter o čudovitem čarobnem gozdu, v katerem živijo. Vse je bilo tako pravljično in lepo, zgodbe so jih napolnjevale in bilo je točno tisto, kar jim je v življenju manjkalo. Tjaši kot mojstrici besed več svobodnega izražanja, spontanosti in inspiracije, Nini in Mateji pa več ročnega dela, proč od računalnika.
Če bi morale svoje ustvarjanje opisati z nekaj besedami, bi zapisale: "Izdelki za dušo in srce". Blagovna znamka notanearlybird je zgrajena okoli gozdnih živali, vsaka ima svojo prepoznavno podobo, ime in značaj. Takole nam jih predstavi Tjaša, ki je v njihovem 'podjetju', kot pravita preostali dve, "multipraktik". Sama pravi, da so njene 'samo' besede, zgodbo pa ustvarjajo skupaj:
"Agu je srčni medved, on je starešina gozda. K njemu vsi hodijo s problemi in on jim pomaga, ker ima veliko življenjskih izkušenj. Vsi mu govorijo na desno uho, zato ima desni ušesek večji kot levega. Ima veliko srce, tako veliko, da prebija skozi njegove obleke, je vidno navzven. Zelo ima rad med, njegova najboljša prijateljica je čebela, ki z njim hodi na razne avanture. Potem so pa v gozdu še lisička Lala, ona je princeska gozda, ima rada lepe stvari, rada poje, pleše, je močna in pogumna punca. Zajček Olaf je športnik, ki ima svojo telovadbo - teka skozi gozd in ne sme stopiti na korenine. Rakun Arno je malo bolj zadržan, rad kuha, vari želodovo pivo, kuha želodov golaž na vulkanu in je dobrega srca, čeprav se včasih dela malce nedostopnega. V zadnjem času pa je v druščino čarobnega gozda priplaval še kit Malú. Živi v vulkanskem jezeru, ki je ravno prav slano, da tam lahko preživi. Ker je malce bolj sramežljiv, veliko časa preživi pod vodo."
Vse skupaj se bere kot čudovita pravljica, a čarobni gozd (za zdaj) še ni zaživel v knjigi, čeprav je to zelo pogosto vprašanje, ki ga ustvarjalke slišijo na sejmih. Čarobne živali nastajajo v njihovi 'delavnici', v katero se spremeni Ninina kuhinja. Tam, okoli njenega šivalnega stroja, se rojevajo liki, spontano z njimi tudi zgodbe. Živalcam so se pridružili tudi podporni produkti, kot so voščilnice, ilustracije, torbe, majice, puloverji, blazine, čisto nov produkt je družabna igra spomin.
Izdelke povezuje rdeče srce
Rdeča nit, simbol, ki povezuje njihove zgodbe in produkte, je veliko rdeče srce. Srčnost pa tisto, kar med drugim nagovarjajo Nina, Mateja in Tjaša. V prvi vrsti ustvarjajo zase, za svojo dušo in uporabljajo pristope in materiale, ki bi jih uporabile zase. Koga pa imajo v mislih, ko nastajajo izdelki? "Take ljudi, kot smo me. Malo zasanjane, v iskanju enega lepega, prijaznega sveta. Notanearlybird je en tak mali pobeg iz realnosti vsakodnevnih bojev v tak lep domišljijski svet, kjer se imajo ljudje radi, lepo in so prijazni drug do drugega," pravi Tjaša.
Njihovi izdelki v enaki meri odhajajo tako v otroške kot odrasle roke. Nemalokrat se zgodi, da se ljudje zaljubijo v točno določen karakter, ki nato kot dekor krasi stanovanje. "Ko ljudem razlagamo zgodbo čarobnega gozda, marsikdo vpraša, ali je vse to resnično. Lahko je," prisrčno pravi Nina. Mateja pa doda: "Ljudje imajo željo po pobegu vsaj za en trenutek v lepši svet. Zelo lepo je videti, ko se zaljubijo v to, kar delaš".
Številne pa pritegne tudi njihovo zanimivo ime. "Marsikdo ga prebere in reče – pa to sem jaz!", v smehu pripoveduje Mateja in doda, da ni prav nič hudega, če včasih kaj ali malce zamudimo, če se za trenutek ustavimo. In ker niso 'early bird' jim tudi začrtovanje in načrtovanje in planiranje ne gredo najbolje od rok.
Kje se vidijo čez deset let, ne vedo, vodi jih spontanost. Vedo pa, da se bo Aguju in prijateljem kmalu v fizični obliki pridružila še čebelica, da bi si skupaj z drugimi ustvarjalci ARTisha želele prodajnega salona ter da jih bomo letos lahko spremljali po različnih sejmih. Vse do konca januarja pa lahko druščino iz čarobnega gozda v živo spoznamo v pop up trgovini POPer v ljubljanskem Rogu.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih