Uredništvo | 4. 9. 2024, 20:03

Tudi vas jezijo rumeni madeži na belih oblačilih? (To je razlog)

Profimedia

Bela oblačila so čudovita, dokler so snežno bela. A velikokrat zaradi takšnih in drugačnih razlogov dobijo bledo rumenkaste madeže. Kako ukrepati? 

Ste tudi vi že iz pralnega stroja potegnili najljubšo belo majico, jo oblekli in na sončni svetlobi opazili, da je polna rumenkastih madežev in lis? Niste edini, gre za precej pogost pojav, ki se lahko zgodi zaradi več različnih dejavnikov. 

  • Znoj in dezodoranti

Najpogostejši vzrok rumenih madežev na belih oblačilih je kombinacija znoja in dezodorantov. Znoj vsebuje beljakovine, soli in druge spojine, ki lahko reagirajo z aluminijevimi solmi v številnih antiperspirantih. Ta reakcija povzroči rumene madeže, ki so še posebej opazni na belih oblačilih, predvsem na področju pazduh.

Rešitev? Kupujte dezodorante brez aluminijevih soli in preznojena oblačila operite kakor hitro lahko. Dlje bodo stala v košu za umazano perilo, težje bo madeže odstraniti. 

Bledo rumeni madeži na beli majici se velikokrat pokažejo šele v sončni svetlobi.

Bledo rumeni madeži na beli majici se velikokrat pokažejo šele v sončni svetlobi.

Profimedia
  • Nepravilno pranje

Povsem mogoče je, da ste za težavo, ki vas tako že jezi, v celoti odgovorni sami oz. vaš način pranja. Prevelika količina pralnega sredstva lahko pusti ostanke na oblačilih, ki se čez čas obarvajo rumeno. Poleg tega, če oblačila ne sperete pravilno ali jih perete pri prenizki temperaturi, lahko ostanki znoja in dezodorantov ostanejo v tkanini, kar pospešuje nastanek madežev.

  • Starost oblačil

Sčasoma lahko oblačila porumenijo zaradi oksidacije materialov, ki se zgodi naravno z izpostavljenostjo svetlobi, zraku in vlagi. To je še posebej pogosto pri starejših belih oblačilih, ki se postopoma obarvajo rumenkasto, tudi če niso pogosto nošena ali so pravilno oprana.

  • Trda voda

Trda voda vsebuje visoko koncentracijo mineralov, kot sta kalcij in magnezij, ki se lahko vežeta na oblačila med pranjem. Sčasoma se ti minerali nabirajo v tkanini, kar lahko prispeva k rumenim madežem na belih oblačilih, še posebej v kombinaciji z ostanki pralnih sredstev. Rešitev? Občasno lahko uporabite kis ali sodo bikarbono, da odstranite mineralne ostanke iz trde vode.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc