Slovenija med turisti slovi po svoji tesni povezanosti z naravo, opazili pa so tudi nekaj, kar jih je še posebej očaralo.
Kako močno Slovenci cenimo domače proizvode, še posebej tiste, ki jih lahko dobimo neposredno od kmetov, je nekaj, kar na tuje obiskovalce vedno znova naredi globok vtis, večkrat povejo v popotniških skupinah na družbenih omrežjih, kjer delijo svoje vtise o Sloveniji.
Naši lokalni izdelki so zelo visoke kakovosti, poleg tega pa nosijo tudi zgodbo o tradiciji, trdem delu in spoštovanju narave, kar še dodatno poudari njihovo vrednost.
Pristna izkušnja nakupovanja
Številni tujci omenjajo, kako edinstvena in pristna je izkušnja nakupovanja na slovenskih kmečkih tržnicah ali neposredno na kmetijah, kjer lahko začutijo osebni stik z ljudmi, ki so te izdelke pridelali. O majhnih lesenih hiškah oziroma t. i. "samopostrežnih kmetijah", v katerih lahko kupci neposredno pridejo do svežih domačih izdelkov in pridelkov z bližnjih kmetij, so pisali, da je ta slovenska posebnost res vredna ohranjanja.
Tudi v prestolnici
Ob tem je za številne tuje obiskovalce, ki živijo v velikih mestih, posebej presunljivo, da lahko celo v slovenski prestolnici oziroma na njenem obrobju kupijo pridelke s kmetij. "To je občudovanja vredno," so zapisali, za večino med njimi je ta pristop nekaj izjemnega in več kot le način nakupovanja — v tem vidijo simbol kulture, ki ceni naravo in skupnost.
Eno takšnih samopostrežnih trgovinic lahko najdemo v ljubljanskih Kosezah. Na Kmetiji Pr' Kuhar lahko kupci izbirajo med ponudbo sezonskih domačih pridelkov in izdelkov, vse to v prijetnem okolju lesene hiške s policami, na katerih so naloženi zabojčki z zelenjavo. Trgovinico oskrbuje in vodi mlad par oziroma družina z bližnje kmetije, ki ponosno ohranja tradicijo kmečkega dela in pridelovanja, njune pridne roke pa skrbijo, da je okoliškim prebivalcem in tudi širše skozi vse leto na voljo na slovenskih tleh pridelana kakovostna zelenjava.
Kmetija Pr' Kuhar je odprta vsak dan od jutra do večera, kar pomeni, da lahko kupci do sveže zelenjave enostavno pridemo tudi pozno popoldne – na poti domov iz službe ali po prijetnem sprehodu in rekreaciji ob Koseškem bajerju.
Deluje na zaupanje
Prodajalna ni zaklenjena, v njej tudi ni nobenega prodajalca. To pomeni, da lahko njihove izdelke naberete oziroma izberete sami, sami stehtate in plačilo oddate v blagajno. S seboj lahko prinesete tudi svojo vrečko ali cekar in tako pomagate varovati okolje pred nepotrebno embalažo.
Zaupanje je dragocena vrednota, ki v večini primerov v teh trgovinicah deluje. Vendar se žal najdejo tudi posamezniki, ki bi radi izkoristili dano priložnost in odšli brez plačila. Prav zaradi takšnih primerov je v prostoru nameščena tudi kamera, ki zagotavlja dodatno varnost.
Ponudba
Ta se seveda spreminja glede na letni čas. Trenutno prodajajo krompir, čebulo, navadni in mleti česen in domača jajca. Spomladi in poleti trgovinica ponuja tudi solato, vključno s sočnimi bučkami in še marsikaj drugega, sortiment je vedno prilagojen naravnemu ciklu in sezoni.
View this post on Instagram
In če se vrnemo nazaj k tujcem, ki so presenečeni nad slovenskim konceptom samopostrežne kmetijske trgovine, lahko rečemo tole: tovrstne trgovinice so simbol povezanosti in spoštovanja med slovenskimi pridelovalci in kupci. V času, ko je svet pogosto zaznamovan z nezaupanjem, dokazujejo, da pomen lokalne pridelave, občutek skupnosti in vrednote poštenosti še vedno živijo.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov