Po družbenih omrežjih je zaokrožila teorija, povezana s popularnimi škornji Ugg: obutev, ki se prodaja danes, sploh niso več "prave" priljubljene Uggice, ki smo jih kupovali in nosili pred desetimi ali petnajstimi leti. Pa je to res?
Udobni, topli in mehki, javnost pa polarizirajo približno tako kot vseprisotni sandali Crocs: nekateri jih obožujejo (med njimi številne zvezdnice), drugi pa jih ne bi obuli niti mrtvi.
Govorimo seveda o škornjih Ugg, narejenih iz ovčje kože, ki so v trendu že vsaj desetletje, v tem času pa smo jih nosili v številnih barvah, modelih in oblikah, od popularnega modela z gumbom ob strani Bailey Button do modelov Tasman in Tazz, ki sta hit letošnje sezone.
@latishahussain Couldn’t help my self 🍂🫶🏼🤍 #uggtasmanslippers#viral#foryou#autumn#beige#nudewhite#uggs#foryoupage#fypシ゚#comfyshoes ♬ Long Way 2 Go (Instrumental) - Cassie
A poleg popularnih kratkih Tasman/Tazz škornjev, ki jih na svojih kanalih na družbenih omrežjih razkazujejo domače in tuje vplivnice, je po družbenih omrežjih zaokrožilo še nekaj, povezano s popularnimi Uggicami: teorija, da škornji, ki se prodajajo danes, sploh niso več "prave" priljubljene Uggice, ki smo jih kupovali in nosili pred desetimi ali petnajstimi leti.
@gjuanita ugg tazz in mustard seed 🍂🫢 obsessed #platformuggs #fallfashion #fallaesthetic #pinterestaesthetic ♬ original sound - 😋
Številni uporabniki so namreč ob primerjavi svojih parov Ugg škornjev, kupljenih pred petimi ali šestimi leti in tistimi, kupljenimi nedavno, opazili, da se je priljubljenim Uggicam izrazito poslabšala kakovost.
Včasih je namreč veljalo, da se v nakup Uggic izplača vložiti tudi zato, ker bodo tistemu, ki jih nosi, služile zelo dolgo časa (nenazadnje naj bi to tudi upravičilo njihovo zasoljeno ceno) – zdaj pa se, poročajo nekateri kupci, njihova notranjost že po enem mesecu tako zmucka in poleže, kot bi kupili ponaredek ali eno od številnih cenejših različic kultnih škornjev, s katerimi je trg tako ali tako preplavljen.
@kassandralada @UGG® Can you explain???🥲 Uggs from 2017 which I wore every winter until last year. Vs uggs I bought a month ago, in November 😵💫🥲 #ugg #uggs #uggplatform #uggultramini #uggfail #uggquality ♬ Oh No - Kreepa
Ena od uporabnic je prišla na dan s teorijo, da gre padec kakovosti pripisati temu, da ne gre za isto podjetje – ameriško podjetje Ugg naj bi nastalo nedavno in s slabšo kvaliteto izpodrinilo konkurenco, prave, originalne avstralske "Uggice", za katerimi smo že pred desetimi ali dvajsetimi leti noreli vsi, pa še vedno proizvaja originalno podjetje, ki ga je danes mogoče najti pod imenom Ugg Since 1974.
Teorija se je kot požar razširila po TikToku in med uporabniki povzročila nemalo slabe volje, češ da so jih opeharili, da zdaj nosijo napačne Uggice. Vendar pa v resnici ne gre za to.
Dve podjetji, ki med seboj nista povezani
Podjetje Ugg Since 1974 je v sedemdesetih letih res nastalo v Avstraliji in tam pričelo žeti uspehe, vendar pa se je le nekaj let pozneje pojavil tekmec v ZDA. To je bilo podjetje Ugg, ki ga je leta 1978 ustanovil avstralski deskar Brian Smith. Prav to podjetje danes slavne škornje prodaja po vsem svetu. Vendar so uporabniki bržkone zmedeni zato, ker se je podjetje včasih imenovalo Ugg Australia, takšen logo je bilo mogoče videti tudi na njihovih poslovalnicah.
Leta 1995 je podjetje Ugg Australia kupilo globalno podjetje, distributer obutve Deckers Brands. To je iz uporabe visokokakovostnih materialov iz Avstralije in Nove Zelandije, ki so jih kupci cenili, postopoma prešlo na slabše materiale, saj so velik del proizvodnje preselili na Kitajsko in ostalih azijskih držav s cenejšo (in močno podplačano) delovno silo.
Glede na vse to so morali besedo "Australia" iz imena leta 2016 odstraniti, saj naj bi glede na dejstvo, da se Uggice večinoma proizvajajo v azijskih državah, zavajalo kupce.
Poleg tega so imeli že prej težave zaradi rabe besede "ugg", saj je to v Avstraliji ime za tip tovrstnega čevlja. Če pobrskate po spletu, boste našli kar nekaj avstralskih podjetij, ki ravno tako prodajajo "originalne" Uggice in niso niti malo povezani z ameriškim podjetjem Ugg.
Ni torej res, da so bile "prave" ikonične Uggice v resnici tiste, ki jih je proizvajalo podjetje Ugg Since 1974, gotovo pa, menijo številni uporabniki TikToka, drži to, da si je ameriško podjetje Ugg pri avstralskem podjetju Ugg Since 1974 "izposodilo" dizajn in logo škornjev, saj sta si enostavno preveč podobna, da bi šlo za naključje.
Padec kakovosti podjetja Ugg gre torej verjetno pripisati temu, da so, tako kot mnogi precenjeni produkti visoke mode, narejeni iz vse cenejših materialov, medtem ko se škornji Ugg Since 1974 še vedno izdelujejo v Avstraliji iz visokokakovostnih surovin, zaradi katerih so Uggice pravzaprav zaslovele.
@elshiloh Replying to @alexadwebb i think we cracked the case! #ugg #uggs #uggsince1974 #quality #uggseason ♬ original sound - elshiloh
Iz podjetja Ugg Since 1974 so se oglasili tudi na TikToku, kjer so pojasnili, da vsi, ki so Uggice po letu 2000 kupili v ZDA, pozneje pa tudi drugod po svetu, zelo verjetno niso imeli nikoli v rokah nobenega od njihovih izdelkov.
Škornje Ugg Since 1974 je namreč mogoče kupiti le v eni trgovini v Avstraliji ali prek njihove edine uradne spletne strani. A čakalna doba je trenutno kar tri mesece, saj zagovarjajo etično izdelavo, zato vse produkte izdelujejo ročno.
@uggsince1974 Replying to @They_are_covert Different UGG companies? More to come. #uggsince1974 ♬ GOOD VIBES - Ellen Once Again
https://www.metropolitan.si/novice/natasa-pirc-mama-rojstni-dan-torti/
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih