Elegantno ptico lepih barv in posebnega načina letenja ste morda že opazili, a ne v Sloveniji. Kaj jo je prineslo vse do Škocjanskega zatoka?
V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok so opazili ptico, ki je ne tam in ne kjerkoli drugje po Sloveniji, še niso nikoli dokumentirali. Gre za čudovitega sinjega lebduha, ki povsod po Evropi (razen na Iberskem polotoku in na jugozahodu Francije) velja za izredno redko ptico.
Kot so zapisali, je na območju Škocjanskega zatoka prisoten že nekaj dni. Sinji lebduh je ujeda iz družine kraguljev, ki v letu malce spominja na sovo. Ima dolge peruti, na koncu zašiljene, na sredini pa široke, njeni zamahi pa so hitri in mehki. Ime 'lebduh' ni kar tako, je zelo pomenljivo. Ob močnem vetru namreč lahko ta ptica ledbi v zraku na mestu. Njegov hrbet je (kot pove že ime) sinje barve, oči so živo rdeče, glava pa zelo spominja na sovo.
Naravni rezervat Škocjanski zatok je izjemno bogato območje, ki se razteza na skoraj 133 hektarjih površine. "Zaradi prepleta brakičnih (polslanih) in sladkovodnih življenjskih okolij je Škocjanski zatok neglede na majhno površino, ki jo pokriva, zelo pestro okolje. Skoraj tri četrtine površine naravnega rezervata obsega polslana laguna, ki je z gnezditvenimi otočki, morskimi močvirji in poloji dom številnih redkih živalskih in rastlinskih vrst," so zapisali na njihovi spletni strani. Med drugim tam domujejo tudi kamarški konji, ki imajo eno prav posebno zanimivost - funkcionirajo brez človeške pomoči in na kopitih ne nosijo podkev.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji