2. Postavite si realne cilje
Ni nujno, da imate veliko denarja, da začnete varčevati. Ključ je v tem, da začnete čim prej, ne glede na starost ali trenutno finančno stanje.
Pomembno je, da vzpostavite navado varčevanja. Varčevanje naj postane del vašega vsakdanjega življenja, ne le nekaj, kar počnete občasno. Strokovnjaki pravijo, da traja od enega do štirih mesecev, da se navada utrdi.
Ko se navadite redno odlagati denar na stran, boste morda postopoma želeli povečati znesek, ki ga varčujete. Sčasoma lahko to privede do večjih prihrankov in boljšega finančnega položaja.
Najboljše je vseeno, da začnete z zneskom, ki ga ne boste opazili v svojem proračunu – nekaj, kar ne bo vplivalo na vaše vsakodnevne izdatke. Vsak evro šteje in čez čas se bodo ti mali zneski sešteli v nekaj velikega.
Če dobite nepričakovani zaslužek ali povišanje dohodka, pa pomislite na to kot na "najdbo zaklada" in dajte denar na stran, preden pomislite na zapravljanje. Ali plačujete za naročnine za stvari, ki jih ne uporabljate? Prekličite jih in ta denar vložite v prihranke.