Špela Šimenc | 5. 3. 2024, 07:00
Z osebno stilistko o oblačenju Slovencev, priljubljenih pajkicah in kulturi oblačenja v šoli
Tina Martinec Selan je osebna stilistka, barvna svetovalka in mama treh otrok, ki je pred trinajstimi leti dala na klin kariero farmacevtke in se posvetila svoji ljubezni – oblačilom in osebnemu slogu.
Pogovarjali smo se z nekdanjo farmacevtko, ki je med porodniškim staležem sprejela odločitev, da poskusi na novi poslovni poslovni poti. Ta je dobila ime: Inštitut Odglavedopet.
Ste od nekdaj vedeli, kakšna bo vaša pot in da se boste ukvarjali z oblačili, urejanjem, osebnim slogom?
Od nekdaj sem bila vizualni tip in vedno sem rada listala mamine revije, mami in sestri pripravljala kombinacije za obleči, ju frizirala in lišpala. Po gimnaziji sem se vpisala na študij farmacije in ga tudi končala, a vedno bolj me je vleklo nazaj k oblačilom. Tudi prijateljice in znanke so me spodbujale, naj vendarle poskusim. Ko sem pred trinajstimi leti drugo nosečnost preživljala v bolniškem staležu, sem resno začela razmišljati o tem, da bi preusmerila svoj poklic. Napisala sem poslovni načrt, začela pisati blog Odglavedopet in tako se je začela moja nova pot. Danes se veliko usmerjam na izobraževanja, predavateljske vsebine, veliko me vabijo po šolah, da na primer mladim pridem povedat o osnovah primernega oblačenja. Delam seveda tudi z individualnimi strankami.
Že sami ste odprli prvo pomembno vprašanje. Pred dvajsetimi ali tridesetimi leti se ne spomnimo, da bi po šolah uvajali pravila oblačenja, da bi bilo treba mlade učiti, da se je za šolo treba obleči (ne skoraj sleči), ali pa da bi trenirko kdaj vendarle nadomestili s hlačami ...
Treba je razumeti, da so trenirke v modnem svetu dobile status oblačila, ki se lahko nosi za vsak dan. Starši smo pogosto v zadregi, ker v trgovinah, ki so namenjene modi za otroke in mladostnike, sploh ni drugih stvari za dobiti. Mlade je treba ogromno ozaveščati o primernem oblačenju in morda najstnik tega ne bo posvojil takoj, ampak šele čez nekaj let. Dekleta danes kratke hlače in kratke tope vidijo na družbenih omrežjih, to je v modi in to želijo nositi. Večina staršev bi si seveda želela, da se naša najstnica ne bi tako oblačila, ali pri tem uspemo ali ne, pa je druga zgodba. Je pa dejstvo, da to, da otroku puščamo svobodne odločitve glede čisto vsega (permisivna vzgoja), vključno z oblačili, k temu ne pripomore.
Kako se oblačimo Slovenci, kakšen slog bi nam pripisali?
Slovenci smo na enem takem prepihu. Malo imamo vpliva naših južnih sosedov, Hrvatice veljajo za zelo urejene. Malo imamo balkanskega vpliva tudi še malo južneje, to je Slovencem kar všeč. Smo pa severno zadržani, tako kot naši severni sosedje Avstrijci. Trende Slovenci sprejemamo zelo počasi, z velikim zamikom in smo previdni pri tem, kako se bomo vizualno predstavljali. Slovencem je na prvem mestu udobje, to je daleč, daleč pred vsem drugim. Včasih govorim s kakšnim tujcem, ki pride v Slovenijo in pravi, da je presenečen, kako smo Slovenci vseskozi oblečeni tako športno, kot bi ravnokar načrtovali pohod na bližnji hrib. Povečini smo v športnih krojih, športnih materialih in žal – to povem z malce kritike – tudi za priložnosti, ko bi se bilo fino bolj mestno obleči.
Med t. i. udobnimi oblačili že nekaj let nosijo primat pajkice, ki smo jih Slovenke (pre)dobro posvojile za skorajda vse priložnosti. Kakšno je vaše mnenje o tem oblačilu?
Res je, pajkice so priljubljeno zatočišče Slovenk. Zame so pajkice športno oblačilo, za vse vrste športnih dejavnosti. Vsekakor so lahko tudi pomožno oblačilo v smislu, da nadomeščajo najlonke ali ozke hlače, pod pogojem, da se oblečejo pod tuniko ali krajšo obleko. Jaz nisem velika zagovornica pajkic in stranke spodbujam, da izberejo raje ozke hlače, ki bodo na telo padle lepše kot pa bombažne pajkice.
Kdo so vaše stranke – katera generacija najpogosteje poišče strokovni nasvet pri oblačenju?
Zadnje čase je vedno več mlajših žensk, deklet. To so generacije, ki so zelo ozaveščene in ki so odraščale skupaj z družbenimi omrežji. Glavnina mojih strank pa so ženske ob vstopu v delovno dobo, tudi po kakšnem porodniškem dopustu. Takrat se ženska identiteta malo spremeni, začnemo se spraševati, kdo smo in kako začrtati svojo osebno podobo. Imam pa tudi gospe zrelih let, ki zaključijo z aktivno delovno dobo, pa bi si želele dodelati osebni stil.
Ženske velikokrat rečemo: "Nič nimam za obleči." In oddrvimo v trgovino. To verjetno ni pravi prvi korak?
Zanimivo je, da imamo ta občutek ne glede na to, ali je v garderobi 10 kosov ali jih je 150. Mislim, da ženske s tem stavkom nočemo povedati tega, da dobesedno nimamo nič za obleči. Gre bolj za občutek, da obleke v nekem trenutku ne ustrezajo več našemu počutju, morda tudi spremembam, ki jih je prineslo življenje - naj bo to sprememba kariere, otroci, spremenjena postava ... Ta stavek bolj sporoča: ne počutim se dobro v svoji koži, ne vem točno, kdo sem in moja garderoba me pri tem ne podpira. Treba je najti vzrok, ki je pripeljal do tega občutka, pregledati garderobo, odstraniti kose, ki se jih oklepamo že predolgo ... Potrebno je ugotoviti, kaj mi sploh pristaja, kakšen je moj slog, kakšna oblačila bi mojemu življenjskemu slogu služila. Potreben je premislek, s kakšnim kosom dopolniti omaro in šele nato je čas za pregledovanje trgovskih polic.
Če prav razumem, je treba tudi v trgovino z oblačili vedno s skrbno izdelanim načrtom, kaj točno iščemo?
To je moj nasvet. Kot tudi ta, da se pri kupovanju držimo zastavljenega 'budgeta', kajti znamka ali cena nista nujno pokazatelj kakovosti. Če smo pa ljubiteljice mode, ki se rade sprehajamo po trgovinah, in če nam kak kos pade v oči – ga dobro pregledamo (sestavo materiala) in se vprašamo: imam kaj podobnega že doma? Ali barva ustreza mojemu okusu? Imam doma kaj za skombinirati? Pomemben je kritičen pristop. Brezglavo nabiranje oblačil nikoli ni dobra rešitev.
Delate tudi kot barvna svetovalka. Kako pomembne so barve pri izbiri oblačil?
Izredno pomembne. Vsak človek je rojen z določeno kombinacijo barve oči, polti in las. Glede na to, kako se te stvari med seboj povezujejo, jaz kot barvni svetovalec lahko priporočim barve oz. odtenke barv, barvnih kombinacij, ki na tak obraz najbolj pristajajo. Dejstvo je, da nam napačna izbira barve pod obrazom lahko doda 10 let, lahko delujemo zelo utrujeni, neprespani, bolni, bledi … Najbolje je na naravni svetlobi (z nenaličenim obrazom) preizkušati različne barve pod našim obrazom. Načeloma velja, da zelo svetli ljudje izgledajo zelo harmonično v svetlih tonih, medtem bo temnolasa ženska s temnimi očmi prenesla tudi močnejše odtenke, rdečelasim pa skoraj zagotovo zelo lepo pristajajo topli toni.
Katere so najpogostejše napake, ki jih delamo pri oblačenju?
Pri mlajših generacijah slepo sledenje trendom. Mladi so danes radi zelo uniformirani – če sem oblečen tako kot cel razred, sem kul. Oni dajo zelo veliko na znamke in na trende, pri tem se ne sprašujejo, ali jim določeno oblačilo pristaja in kaj z njim izražajo. Pri starejših se pa situacija obrne, ko se oklepajo kosov, ki jim niso več prav, niso več v dobrem stanju, pa bi jih zaradi nekih čustev in spominov radi obdržali. Pri ženskah, ki so stare nad 30 let, opažam, da se močno oklepajo premajhnih in preozkih kavbojk. Mladim bi svetovala malo več kritičnosti, starejšim pa malo manj kritičnosti (predvsem do svoje postave).
Katero oblačilo bi moralo biti v vsaki garderobni omari?
Šik suknjič. Temen ali svetel, ki pristaja večini drugih kosov v omari in ki ga lahko v vsakem trenutku potegnemo na plano.
Danes se zdi, da kavbojke in superge vstopajo tudi v prostore, kamor nekdaj niso – na primer v gledališče. Je to primerno?
Bela superga si je utrla status tudi v poslovno garderobo in če poslovno okolje to dovoljuje, v tem ne vidim problema. Moški v obleki s čistimi mestnimi supergami je lahko šik, kot tudi ženska v suknjiču, lepi obleki, najlonkah in čistih supergah. Za posebne priložnosti pa se mi športna obutev ne zdi primerna (kot tudi ne kratke hlače in odprta obutev). Športno obutev ocenjujemo po podplatu in vsak podplat, ki je gumijast, ki ima nek profil, že spada v to kategorijo. Če sem čisto iskrena, se mi zdi takšno oblačenje žaljivo do neke kulturne oz. verske ustanove. Realno stanje je pa tako, da so se – sploh po epidemiji – zadeve zelo sprostile in to vsekakor ni dobro.
Za konec, katerega Slovenca in Slovenko bi izpostavili, da ima najbolj dodelan slog oblačenja?
Med moškimi zagotovo Boruta Pahorja. Ime zelo lep slog oblačenja, premišljeno izbiro oblačil, jasna so mu tudi pravila, vedno se obleče priložnosti primerno. Med ženskami mi najprej prideta na misel Mojca Mavec in Anja Rebek ...