N. V. | 25. 9. 2024, 06:00

Teh 6 rož cveti tudi, ko je zunaj hladno – a le, če jih pravilno zalivate

Profimedia

Ob pogledu na svoj vrt ne boste imeli vtisa, da se poletje poslavlja.

Rože na terasi so lahko v depresivnih jesenskih dneh več kot le okras. Čeprav jesen prinaša krajše dneve in hladnejše temperature, lahko cvetoče rože na terasi ustvarijo pravo oazo barv in topline. Z nekaj preprostimi triki lahko vaše cvetlične zasaditve oživijo vsak kotiček in poskrbijo, da bo terasa še naprej vabljiva in polna življenja.

Pomembno je le, da izberete prave sadike in da ne pozabite na zalivanje. Kljub temu da zunaj ni vroče, moramo rastline tudi v hladnejšem delu leta redno zalivati, da jih ne izpostavljamo suši. Zalivajte od spodaj zemljo, ne pa rastlino.

1. Krizanteme

Krizanteme so trpežne cvetlične rastline, zaradi svojih barv pa se odlično podajo v različne zimske balkonske aranžmaje. Cvetijo jeseni in pozimi in so odporne proti nizkim temperaturam. Uspevajo na terasi, pa tudi v sobi. Če jih imamo v notranjem prostoru, jih je treba pogosto zalivati ​​in ne smemo pustiti, da se zemlja popolnoma izsuši. Če jih imamo posajene, je treba zalivanje zmanjšati na enkrat na teden. Rjavi listi in odpadajoči cvetovi so znaki, da ne zalivate dovolj.

Krizantema

Krizantema

Srdjan Zivulovic/Bobo

2. Jesenska astra

Druga rastlina, ki se odlično poda tudi v kombinaciji s krizantemami, je jesenska astra. Lahko cveti v različnih odtenkih rožnate in vijolične barve. Običajno je visoka od 15 do 45 centimetrov. Zaradi poznega cvetenja pazite, da zvezdo posadite na mesto, ki bo tudi jeseni osončeno, saj brez sonca cvetenje lahko izostane. Kar zadeva zalivanje, mora biti zmerno, rastlina pa lahko prenese manjšo sušo.

Jesenska astra

Jesenska astra

Profimedia

3. Okrasno zelje

Okrasno zelje je rastlina, ki cveti le v hladni sezoni. Ko temperature padejo pod 10 stopinj Celzija (prenesejo -15 stopinj Celzija), se listi obarvajo še bolj intenzivno in ostanejo lepi od novembra do februarja. S kodrastimi listi v modrih, vijoličastih in celo rožnatih odtenkih na robovih bodo polepšale vaš vrt. Če zraven posadite majhne krizanteme, bo aranžma še lepši.

Okrasno zelje

Okrasno zelje

Profimedia

4. Bodoglavec

Zraste od 80 do 100 centimetrov v višino, rastlina je pokončna in razvejana. Veliki, kroglasti cvetovi so lahko v odtenkih modre ali vijolične. Ta rastlina je rada na soncu, pri zalivanju ni zahtevna, dobro prenaša sušo, pomembno pa je, da je na toplem in zaščitenem mestu. Okrašeni so tudi listi, zato bodo bodoglavci v skupini z drugimi rožami delovali privlačno in razkošno, že ob pogledu na vaš mali vrt pa ne boste imeli vtisa, da se poletje poslavlja.

Bodoglavec

Bodoglavec

Profimedia

5. Jesenska vresa

Če vas pot v teh dneh zanese na tržnico, cvetličarno ali vrtnarijo, boste zagotovo naleteli na rastline z majhnimi cvetovi v beli, vijoličasti, rožnati, rdeči barvi, ki so sedaj lepše kot kdaj koli prej. To je jesenska vresa, rastlina, ki vso svojo lepoto pokaže jeseni, ko druge spijo.

V polnem razcvetu so v hladnejših dneh, zlasti pozno jeseni, pozimi in zgodaj spomladi. Za njihovo rast in razvoj je idealna temperatura od 5 do 15 stopinj.

Jesenska vresa

Jesenska vresa

Profimedia

Te rože se občasno rade znajdejo na sončnih žarkih in takrat lahko celo spremenijo barvo. Za cvetenje pa sonce ni potrebno. In če je vaš balkon obrnjen na severno stran ali je v zimskih mesecih obsijan s sončnimi žarki le za uro ali dve na dan, jesenska vresa ne bo imela nič proti.

Druga prednost te rože je, da zahteva zelo malo pozornosti in veliko da. Namreč, ko jo posadite v lončke, ki morajo imeti na dnu luknjice za čim boljšo drenažo, boste zanjo poskrbeli le enkrat ali dvakrat na teden – tako pogosto jo je treba zalivati. In ko se nekaj tednov po sajenju jesenska vresa navadi na nov dom, je dovolj, da jo zalijemo le enkrat na teden.

6. Nemški rožmarin

Zimzelena grmasta trajnica zraste v višino okoli 50 centimetrov, če gre za pritlikave sorte, do 25 centimetrov. Nemški rožmarin cveti rumeno. Potrebuje dobro odcedna tla in sončno lego, pozimi pa uspeva pri temperaturah do - 15 stopinj Celzija. Razen tega, da je treba po cvetenju poleti rezati stebla, ni zahtevna rastlina. Če imate zelo občutljivo kožo, malo previdnosti ne bo odveč – stik s sokom lista lahko pri nekaterih povzroči izpuščaje, piše Krstarica.

Nemški rožmarin

Nemški rožmarin

Profimedia

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču