Česen in čebulo je bolje saditi jeseni. Še je čas in povem vam prednosti!

10. 11. 2022, 19:00 | Srečko Blas
Deli
Česen in čebulo je bolje saditi jeseni. Še je čas in povem vam prednosti! (foto: Srečko Blas)
Srečko Blas

V svojem zelenjavnem vrtu ste že počistili gredice, posadili ali posejali nekaj od zimske zelenjave, a še imate nekaj prostora. Še je čas, da zdaj posadite česen in čebulo. Je kar nekaj prednosti in povejte še sosedom, da ju zdaj posadijo.

Verjetno ste česen in čebulček nekateri že posadili, a prezgodaj jeseni ju ni priporočljivo saditi. Še posebej letos, ker se temperature bolj kot manj držijo kar dolgo časa visoko nad povprečjem. In videti je, da se bodo še nekaj časa, zato pravim, da to lahko še opravite. Na Primorskem je zdaj sploh pravi čas, a tudi če Primorci še malo počakate, ne bo nič narobe. Tudi zima se ne napoveduje ravno hladna, tako da letos lahko marsikaj jesenskega opravimo z zamikom. A zima je še daleč. Vrnimo se v sedanjost in posvetimo se česnu ter čebuli.

Na kaj moramo biti pozorni pri jesenskem sajenju česna in čebule?

Greda, na katero sadimo, mora biti rahla in odcedna. Zato je zdaj idealno sajenje v visoke grede. Stoječe vode česen in čebula ne prenašata! To je v zimskem času zelo pomembno.

Tla ne smejo biti gnojena s kompostom ali hlevskim gnojem!

Sadimo lahko, dokler zemlja ne zmrzne. Najbolje ju je saditi na gredo, kjer so pred tem rastli kumare, paradižnik ali korenje. Nikoli pa ju saditi za kapusnicami, stročnicami in drugimi metuljnicami. Pozorni bodimo tudi na kolobar. Na isto mesto sadimo lahko čebulo ali česen po štirih letih. V nasprotnem primeru je večja možnost, da se pojavijo bolezni česna in čebule. Če sadimo debel česen, potem dobimo debel pridelek. Pri čebuli pa ni tako.

Bolje je saditi drobnejši čebulček, ker debelejši spomladi gre v cvet in se čebula ne razvije. Sadimo v jarke, okoli 7 cm globoko in okoli 10 cm narazen. Med vrstami pa naj bo okoli 25 cm razdalje. Čebulček lahko sadimo gosteje in potem spomladi razredčimo, ko želimo uporabiti mlado čebulo. Debelejši čebulčki so idealni za pomladno svežo čebulo, zato jih posadimo gosteje in porabimo spomladi, preden gredo v cvet. Mlada čebula je idealna za prva pomladanska žar druženja. In domača je najboljša! 

Pogoste napake 

Že zgoraj sem omenil, da jeseni ni dobro saditi česna in čebule prezgodaj. Potem preveč poženejo in nadzemni deli se lahko poškodujejo v vetru in hudem mrazu ( pod -18 °C). V tem primeru so sadike bolj občutljive za pojav bolezni. Za to je treba vsako leto spremljati vremenske napovedi, ker idealni čas za saditev je vsako leto različen.

Neupoštevanje kolobarja je pogosto razlog za slabši pridelek. Slabo je tudi, da ne plevemo in ne okopavamo redno v zimskem času. Pozimi kljub temu, da ni rastna sezona, a pleveli poganjajo tudi v hladnem času. In zbita tla niso dobra za razvoj čebule in česna. Tako da je potrebno redno okopavanje in odstranjevanje plevela. Za manj plevela priporočam mešani posevek z motovilcem ali zimsko solato. In pogosto pozabimo na talne škodljivce.

Strune in bramorji so čez zimo res neaktivni, a zgodaj spomladi so kmalu aktivni. Proti strunam se borimo z rednim okopavanjem, nastavljanjem vab jabolk ali krompirja in zalivanjem s hladnim čajem iz rabarbare. To so naravni ukrepi. Kemičnim ukrepom se raje izogibam. Proti pojavu čebulne muhe pa je dober preventivni ukrep, da čebulček sadimo na vetrovno lego. Ker čebulna muha je slab letalec.

Primorci, posadite čebulo na gredo, kjer piha burja! Veter je dober tudi proti pojavu gnilobe. Drugi ukrep pa je, da spomladi pokrivamo čebulo s kopreno. A prek lokov, da ne poškodujemo sadik. Tudi pregloboko sajenje ni dobro za razvoj predelka česna in čebule. 

Prednosti jesenskega sajenja česna in čebule

Hladnejše obdobje je odlično za razvoj česna in čebule. Bolezni in škodljivci se pojavijo v začetku pomladi, ko se začnejo tla in zrak ogrevati, a sadike so takrat že dobro razvite in bolj odporne proti njim. Zgodnji in svež pridelek je tudi prednost. Pridelek je bolj ostrega okusa in večji. Imamo domači pridelek česna in čebule za pomlad in poletje. Za ozimnico pa si posadimo česen in čebulo spomladi.

Naj ob tej priložnosti omenim, da so najboljše sorte za jesensko sajenje domače jesenske sorte česna in čebule. Pri česnu so to sorte Ptujski Jesenski, Jesenski Anka, Messidor in Germidour. Pri čebuli pa sorti Srebnjak in Zimski luk. 

Vreme je in še bo nekaj časa ugodno za sajenje jesenske čebule in česna. Zato tisti, ki ste ju že posadili in če imate še malo prostora v vrtu ali kako prosto visoko gredo, ju posadite še zdaj. Potem pa spremljate rast. Spomladi boste videli razlike zgodnje in pozne jesenske saditve česna in čebule. Eksperimentiranje je dober postopek učenja tudi v vrtičkanju. 

Kaj pa nam priporoča luna v dneh od 11. do 20. novembra?

Ta teden je bil kar pester po luninem dogajanju. V torek, 8. novembra, je bila polna luna in hkrati še krvavi popolni lunin mrk. Pri nas mrk ni bil viden, a delovanje ste verjetno čutili. Ta mrk je bil zadnji letos. Tudi rastline so občutljive na lunine pojave, zato jih je v času mrkov polne in prazne lune bolje pustiti pri miru. Vreme je še kar toplo in ugodno za jesenska vrtna opravila. Tudi listju se zaradi ugodnih pogojev ne mudi prav hitro z dreves in grmov. Še posebej na Primorskem se to vidi. Kraški ruj se šele zdaj začenja barvati v žive rdeče, oranžne in rumene tone.

Od sobote, 12. novembra, je tu spet ugoden čas za presajanje po luni, ki bo trajal vse do 26. novembra.

Ta vikend in ponedeljek dopoldan je ugoden za cvetnice. Ponedeljek popoldan, torek in sreda so dobri dnevi za listovke. Četrtek in petek za plodovke. Sobota bo ugodna za korenovke. Nedelja pa naj bo za počitek in užitek le v morebitnem jesenskem presajanju. 

https://www.metropolitan.si/trendi/zeleno/tilandzije-tako-posebne-rastline-a-tako-enostavne-za-vzgojo/

 

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec