N. V. | 2. 6. 2023, 11:43
Čudež narave ali človeška napaka? Ko Blejsko jezero čez noč spremeni barvo
Slovensko javnost je še kako vznemirilo, ko je voda okoli Blejskega otoka nenadoma postala rožnata. Veste, zakaj se je to zgodilo?
Slovensko javnost je pred tremi leti vznemirilo, ko je voda okoli Blejskega otoka postala rožnata. Strokovnjaki so ugotovili, da rožnato barvo vode povzroča posebna skupina toksičnih spojin - cianotoksinov, ki jih sproščajo cianobakterije oziroma modrozelene alge.
Pospešena rast modrozelenih alg nastane zaradi sprememb v njihovem naravnem okolju, kot so povišanje temperature vode, slanosti ali onesnaženosti. K njihovi rasti veliko pripomoreta porast in globalno segrevanje.
Subtilne spremembe barve vode rek in jezer so v svetu razmeroma pogost pojav, najpogostejši vzroki pa se kažejo v nihanju pretoka, koncentraciji sedimenta in količini raztopljene organske snovi ali alg v vodi.
Voda se ne obarva samo v Sloveniji
Prejšnji konec tedna je voda v glavnem beneškem kanalu blizu mostu Rialto dobila fluorescenčno zelen odtenek. Čeprav se je sprva govorilo, da je nekdo namenoma obarval vodo, da bi opozoril na ekološke težave v tem delu Italije, kot je to storil argentinski umetnik Nicolás García Uriburu na 34. beneškem bienalu leta 1968, se to ni izkazalo za točno.
Regionalna agencija za preventivo in varstvo okolja je opravila testiranje vzorcev, nato pa ugotovila, da je pravi razlog za to aplikacijo flourescein – nestrupena snov, ki se uporablja za testiranje kanalizacijskih omrežij.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev