I. D. | 24. 7. 2022, 07:00
Kaj se dogaja z vašimi rastlinami, ko začnejo kazati znake stresa?
Vaše zelene prijateljice proizvajajo TO zdravilo, ki ga pogosto uporabljamo tudi ljudje.
Rastline so nam podobne bolj, kot si mislimo. Tudi one so skozi evolucijo razvile strategije za spopadanje z insekti, sušo, vročino. Lahko bi rekli, da tako kot se mi ob glavobolu ali gripi zatečemo po pomoč k zdravilom, tudi rastline poznajo svoja zdravila. A resnica je še bolj šokantna. Rastline uporabljajo ista zdravila kot ljudje.
Kadar jim gre slabo, začnejo proizvajati salicilno kislino, ki jo v človeškem svetu poznamo kot aspirin.
Nastaja v kloroplastih, največkrat se pojavi kot odgovor na stres zaradi podnebnih sprememb. “Vse kaže, da tako kot mi uporabljajo protibolečinska sredstva,” je povedala biologinja Wilhelmina van de Ven z Univerze v Kaliforniji, Riverside. Mehanizem je preučevala na repnjakovcu, pogosti rastlini v laboratorijskih raziskavah.
View this post on Instagram
Ljudje ob izpostavljenosti soncu proizvajamo reaktivne kisikove zvrsti (ROS). Zaradi njih dobimo pege ali opekline. Tudi rastline proizvajajo ROS. V visokih koncentracijah so te spojine smrtno nevarne, a v nizkih so bistvene za delovanje rastlinskih celic, saj spodbudijo in omogočijo proizvajanje zaščitnih hormonov, kakršen je salicilna kislina.
Salicilna kislina ščiti kloroplaste, kjer se odvija fotosinteza.
Ob vedno večji sončni obremenitvi bodo zato v laboratoriju poskusili povečati sposobnost rastlin, da izdelujejo same svoj aspirin. S tem ne bodo zaščitili le naše hrane, saj rastline tudi čistijo zrak, nudijo senco in življenjsko okolje tako nam kot živalim.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi