Srečko Blas | 26. 1. 2023, 19:00
Kako narediti test in kako preverite kaljivost starih semen, ki jih hranite več let
Vsak vrtičkar ima svojo zalogo semen in mnogo jih pridobimo, vzgojimo ali kupimo več, kot jih potem posejemo. A staro seme nikakor ne pomeni, da je že mrtvo. Ob pravilni hrambi lahko zdrži in ohrani vitalnost ter kaljivost več let. Če bi radi vedeli, ali je vaše seme še primerno za uporabo, vam predstavim, kako preprosto sami naredite test kaljivosti.
Ker se nam zdi škoda zavreči semena, jih vede ali nevede hranimo tudi več let. Mnogokrat kar pozabimo na njih. A ko pride čas za setev, jih spet odkrijemo. In ta čas pride ravno proti koncu zime in v začetku pomladi, ko se začne čas setve. Zdaj je idealen čas, da preverimo zalogo semen ter da si začrtamo in okvirno naredimo načrt, kaj bomo letos vzgajali na našem vrtu: od zelenjave, začimbnic, dišavnic in cvetlic. Katere sadike bomo vzgojili sami iz svojih semen, ki jih imamo, in katere bomo kupili.
Semena že po naravi obdržijo kaljivost več let
Nekatera semena so kaljiva tudi po 10 letih!
Priporočam, da na posodice ali vrečke, v katerih hranite semena, vedno napišete ime in tudi letnico.
Čas hitro teče in pozabimo, kdaj smo ga pridelali ali shranili. Dobro je vedeti za posamezno seme, koliko dolgo ostane vitalno in kaljivo. To je različno od rastline do rastline.
- Najmanj 1 leto življenjsko dobo kaljivosti semen obdržijo čebula, pastinak in peteršilj.
- 2 leti zdržijo semena paprike, pora in sladke koruze.
- 3 leta življenjske dobe semen ohranijo brokoli, fižol, grah, gomoljna in lisnata zelena, novozelandska in navadna špinača, korenček in kitajsko zelje.
- 4 leta dolgo življenjsko dobo imajo semena ohrovtov, radiča, cvetače, jajčevca, paradižnika, lubenice, rdeče pese, repe in zelja.
- 5 let nam lahko zdržijo semena endivije, listnati ohrovt, redkvica in muškatna buča.
- 6 let dolgo pa zdrži seme solatnic.
Nekatera semena so lahko kaljiva tudi po 10 in več letih. Semena imajo izredno življenjsko moč. Nekoč sem dobil neko res staro seme blitve od neke gospe. Je rekla, da ga je hranila sigurno preko 15 let in da verjetno ne bo nič iz tega. A sem pregledal semena in bila so trda, niso izgledala izsušena, niti preluknjana ali nažrta od kakih črvov ali hroščkov, pa sem si rekel, bom jaz to kar vrgel na gredo, pa če kaj pride ven, v redu, če pa ne pa tudi prav. In ne boste verjeli, kako je pognalo! Sem ji potem nesel nekaj sadik v zahvalo in ji povedal, kako lepo je uspela kaljivost. Je pa res, da je bilo pravilno shranjeno vsa leta. V zaprti posodi, na mestu, kjer ni bilo prehladno niti prevroče, na suhem in temnem prostoru.
Lahko naredite test kaljivosti tudi tako, če imate dovolj prostora v vrtu, kar posejete in potem spremljate, kaj in koliko bo ven prišlo. Če bo prišlo ... Ali pa prej naredite enostaven test kaljivosti.
Kaj potrebujemo in kako opravimo test kaljivosti semen?
Potrebujemo papirnato brisačo, pladenj, 10 ali 20 semen, postano vodo ali deževnico, prozorno folijo ali plastično posodo za pokriti, krpo ali temno folijo za zatemniti.
Postopek je enostaven
Na pladenj, krožnik položimo papirnato brisačo. Lahko uporabite tudi gazo. Na to položite 10 ali 20 izbranih semen v vrsto. Če preverjate več različnih semen, jih označite, da ne pozabite in bodo tudi ostali vedeli, katerih semen preverjate kaljivost. Dobro porosite, da se papir napije vlažnosti, a ne toliko, da ne stojijo semena v vodi. Bolje je potem vsakih nekaj dni še dodatno porositi. Izsušiti se ne sme!
Nato pladenj ali krožnik s semeni zavijemo narahlo s folijo ali pokrijemo z nekim prozornim pokrovom, da ustvarimo efekt tople grede in tako semena hitreje vskalijo. Postavimo na toplo mesto. To pa še pokrijemo z neko krpo ali temno folijo, ker večina seme kali v temi. V primeru ko preverjamo kaljivost cvetlic, dišavnic, korenčka in peteršilja pa ne zatemnimo, ker ta semena pa kalijo na svetlobi.
@metropolitan.si Kako narediti test in kako preverite kaljivost starih semen, ki jih hranite več let? #metropolitansi #metropolitan #slovenskitiktok #felixovzelenikoticek ♬ original sound - Metropolitan.si
Po nekaj dneh bodo semena začela kaliti, a to je odvisno od rastline. Ena semena potrebujejo več dni, ena manj. A najbolje, da spremljamo, kaj se dogaja vsak dan. Po nekaj dnevih nam bo test pokazal, koliko je še vitalno in tudi če je zdravo. Naš test lahko potemni, splesni ali se pojavi sluz. Potem vemo, da je seme okuženo z glivicami in to seme ni uporabno. Če skali več kot 50 % semen, potem je seme še primerno za setev. Če seme ne skali po 2 tednih, potem je naše seme neuporabno.
Ste vedeli, da na kvaliteto, življenjsko dobo in vitalnost semen dobro vpliva, da semena pobiramo po luninem koledarju?
Se pravi, ko so dnevi za plod, takrat pobiramo semena paradižnika, jajčevca, paprike in ostalih plodovk. Ko je dan za list, pobiramo semena solat, blitve, špinače in ostale listnate zelenjave. Ko so dnevi za koren pobiramo semena korenčka, repe, redkvice in ostalih korenovk. Ko so dnevi za cvet, pa semena cvetlic.
Načeloma nam svetujejo in priporočajo, da semena hranimo največ 2 leti. A če pravilno shranjujemo semena in imamo označena z imeni in letnico, jih lahko uporabljamo tudi po več letih. Spremljajmo izgled semen in pazimo, da se ne okužijo z glivicami in da jih ne napadejo škodljivci, pa nam bo tudi staro in pozabljeno seme lahko lepo vsklilo. Ko opravljate test kaljivosti, pa vključite zraven še ostale člane družine, prijatelje in predvsem otroke. Da se nekaj naučijo in tako znanje o semenih prenesemo na nove generacije.
Kaj pa nam veleva luna za dneve od 27. januarja do 5. februarja?
Januar se počasi zaključuje in februar že trka na vrata. Zima je končno prišla v naše kraje in tudi nekaj snega končno. Tako, da z deli na vrtu še počakajmo, a s pripravami in načrtovanjem pa le začnimo. V nedeljo, 5. februarja ob 19:00 uri nastopi polna luna in že od četrtka, 2. februarja je spet ugoden čas za presajanje po luni. Ugoden čas za presajanje bo vse do 16. februarja.
Ta vikend je ugoden za plodovke. Od nedelje popoldan pa do torka je ugoden čas za korenovke. Od srede do sobote dopoldan je ugoden čas za cvetnice. Sobota popoldan in nedelja pa zaradi polne lune ni dober čas za delo z rastlinami, pa si vzemimo čas za počitek ali zimske aktivnosti.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču