Kako si lahko sami naredite vrtiček v steklenici ali kozarcu

5. 1. 2023, 19:00 | Srečko Blas
Deli
Kako si lahko sami naredite vrtiček v steklenici ali kozarcu (foto: Profimedia/Uredništvo)
Profimedia/Uredništvo

Rastlinski terarij ali vrt v steklenici oziroma kozarcu je atraktiven okrasni element za majhne prostore in tudi za ljudi, ki nimajo časa za oskrbo običajnih sobnih rastlin. Nasad v stekleni posodi je skoraj popolnoma samooskrben in ne potrebuje skoraj nobene oskrbe.

Ideja o nasadih v steklenih posodah ni nova. Sredi 19. stoletja je angleški zdravnik dr. Nathaniel Varda dobil idejo za mini rastlinjak. Ustvaril je t. i. Vardovo škatlo. Kako se dolgoročno obnašajo rastline v zaprtem sistemu, pa je Anglež David Latimer prvi preučil pred približno 60 leti. V današnjem času pa z dostopnostjo novih rastlin in bogato ponudbo različnih steklenih posod rastlinski terariji pravi hit. K temu pripomorejo tudi znana družabna omrežja, kjer mnogi vrtnarji svoje kreacije rastlinskih terarijev delijo z nami. Tako s svojimi idejami in izvedbami vzbudijo v nas radovednost in željo po ustvarjalnosti. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tropicarium - Miha Leitinger 🌿 (@_tropicarium_)

Zakaj so rastlinski terariji priljubljeni?

Predvsem zaprti rastlinski terariji so najbolj zanimivi, priljubljeni in preprosti za vzdrževanje. Rastline v zaprti posodi imajo svoj mini ekosistem. Strokovno se temu reče HERMETOSFERA. Rastline, zemlja, voda in zrak ustvarijo v zaprti stekleni posodi svojo atmosfero. Rastline uspevajo brez zalivanja in zračenja samostojno in samooskrbno. Od zunaj potrebujejo le svetlobo. V posodi se razvije čisto svoj naravni ciklus. Voda izhlapeva in se kondenzira na steklu in cirkulira. S pomočjo zunanje svetlobe se ustvarjajo plini in hranila za potrebe rastlin. Rastline s fotosintezo filtrirajo ogljikov dioksid iz zraka in sproščajo sveži kisik. Vrtiček v stekleni posodi je tudi zanimiv eksperiment za ljubitelje rastlin, za začetnike in otroke. Danes so predvsem priljubljeni rastlinski terariji z motivi mini ujete podobe iz narave.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tropicarium - Miha Leitinger 🌿 (@_tropicarium_)

Izbrati moramo pravo lokacijo

Lokacija mora biti toplo in svetlo mesto, a brez direktnega sonca. Če je steklena posoda na soncu, se notri ustvari pretopla atmosfera in se nam bodo rastline skuhale in propadle. Predvsem pa naj bo na vidnem mestu. Da opazujemo, kako se naš samostojen mini vrt obnaša in razvija. Tako lahko opazujemo naravne procese in se s tem lahko veliko naučimo o ciklusih v naravi. Zelo priporočam rastlinske terarije za pisarne, trgovine, lokale in izobraževalne ustanove, da jih opazi in spozna čim več ljudi.

Kako se sami lotimo izdelave rastlinskega terarija?

Najprej si v mislih ustvarimo idejno sliko našega terarija. Analizirajmo in razmislimo, kakšen motiv želimo ustvariti. Lahko je naravni iz naše narave, lahko je tropski z malimi tropskimi rastlinami ali mini nasad mini sobnih rastlin. Potem izberemo primerno stekleno posodo. Meni so za rastlinski terarij najlepši veliki stekleni "bacuni", ki se uporabljajo za vino ali žganje. Spodaj so široki, zgoraj pa ozki. A zaradi male odprtine je izvedba kar zahtevna in potrebujemo veliko potrpljenja in biti previdni, da rastline pravilno razporedimo, jih ne poškodujemo in pravilno posadimo. Zato za začetek vzemite posodo z večjo odprtino. Tudi tu je treba biti previden in potrpežljiv, a je veliko lažje. Če nimate doma že kake primerne posode, potem jo boste gotovo našli v kaki steklarni in preostalih trgovinah. To so lahko veliki kozarci za vlaganje, steklene posode za sladkarije itd. Pomembno je, da posoda ima pokrov, ki nepredušno zapre posodo!

Posodo nujno očistimo z vročo vodo, da uničimo morebitne bakterije ali glivice. Naslednji korak je izbor pravih rastlin. To so rastline, ki so majhne in počasne rasti, imajo rade zračno vlago, toploto, svetlo, a bolj senčno mesto.

To so mahovi, male praproti, tilandzije, razne male bromelije, male palmice, pisane fitonije, plazeči fikus, mini dracene in mini orhideje.

Kaktusov in sukolentov pa ne sadimo v zaprte steklene posode, ampak lahko le v steklene posode, ki so potem odprte! Za konec pa si pripravimo še primeren humusni substrat, ki nima preveč hranil, drenažni material pesek, glinopor ali zdrobljena lava, malo oglja, ki skrbi za razkuževanje. Po izbiri lahko dodamo pokrovni pesek in kakšen okrasen kos lesa ter kamna. Odvisno od motiva, ki ga želimo ustvariti. Brez pravega orodja za sajenje ne gre. Pripravimo si večjo pinceto, lesene palčke, žlico, metlico, staro zobno ščetko, pršilko ali pimpeto za zalivanje in krpice za čiščenje. 

Moj rastlinski terarij

Jaz sem za posodo izbral starinski večji kozarec za vlaganje. Na dno sem dal 2 cm debelo plast glinoporja za drenažo. Nato sem na drenažo položil 1 cm debelo plast oglja. Nato sem dodal 5 cm debelo plast substrata, ki je zmes humusa, mivke in malo gline.

Moj motiv zasaditve v stekleni posodi je ‘kraška senčna podrast’. Zato sem v kraški naravi nabral nekaj malih praproti in mahov. Posadil sem jih v kombinaciji s kraškim kamnom in kosom lesa suhega kraškega brina. Previdno sem s pinceto rastline položil na substrat, z palčko jih porinil v subtrat in zagrnil. Na koncu sem namestil še kamen in kos lesa. Zalil sem z deževnico, ogreto na sobno temperaturo, s pomočjo pršilke.

Pri zalivanju pazimo, da ne zalijemo preveč in da ne zbijemo substrata. Zalijemo le toliko, da se na dnu pojavi tanka plast vode, ki je v celoti v drenažnem materialu in ne v stiku z substratom. Potem posodo samo še obrišemo, očistimo notranje stene in zapremo ter postavimo na izbrano mesto.

Skrb za rastlinski terarij

Kot sem že omenil, je oskrba minimalna. Skrbimo le, da vsake toliko malo posodo za kratek čas odpremo in pregledamo, če je kak odmrli list ali poganjek za odstraniti. Če se na stenah zjutraj ne pojavlja kondenz, potem je potrebno dodati malo deževnice. V primeru, da smo preveč zalili, samo pustimo posodo nekaj časa odprto, da odvečna voda izhlapi. Kakšnih hranil ne dodajamo, saj rastline za to poskrbijo same in itak morajo ostati majhne, ker imajo na razpolago malo prostora. Tako nam je lahko rastlinski stekleni terarij v okras in ga opazujemo več let.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tropicarium - Miha Leitinger 🌿 (@_tropicarium_)

Kaj pa nam veleva luna za dneve od 5. do 14. januarja?

Teden pred nami je po luni ugoden za presajanje. Zunaj je za januar kar prijetno in lahko se že pripravljamo in opravljamo določena vrtna opravila. Lahko bomo kmalu začeli z obrezovanjem, čiščenjem vrta, okopavanjem, sajenjem in presajanjem, če se bo tako toplo vreme nadaljevalo. Poskrbimo za naše sobne rastline, da so zalite in v zdravem stanju. A o načrtu vrta in letnem načrtu vrtnarjenja že razmišljate? 

https://www.metropolitan.si/trendi/zeleno/monstera-rastlina-za-vsak-dom-in-za-vse-generacije/

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec