Srečko Blas | 6. 4. 2023, 19:00
Kako si sami naredite unikaten, poceni in okolju prijazen velikonočni venček
Idejo za velikonočni venček sem dobil že pred nekaj leti. Če imamo adventni venček v decembru, zakaj ne bi imeli še velikonočnega venčka za velikonočne praznike. S tem se simbolično tudi poslovimo od zime in pozdravimo pomlad. Vse, kar potrebujete, imate verjetno kar v domačem vrtu ali pa v najbližjem gozdu in travniku.
Moj primer velikonočnega venčka naj vam bo le primer in napotki, kako si lahko sami naredite nekaj podobnega iz materialov, ki so vam na voljo v vašem vrtu in v vaši bližini. Jaz sem na Obali, kar pomeni, da sem za svoj izbral rastline, ki rastejo in cvetijo na Primorskem. Želim, da uporabite svojo domišljijo in kreativnost. In na koncu bomo prav veseli, če nam boste poslali fotografijo vašega velikonočnega venčka in dekoracije na naš mail info@metropolitan.si.
Najprej potrebujemo osnovo, torej venček ...
Jaz sem za svojo osnovo izbral prožne veje in vejice vejtičijeve divje trte (Parthenocissus tricuspidata Veitichii). To plezalko imam v svojem vrtu in sem jo ravno obrezal pred nekaj dnevi. Dokler so veje sveže, so prožne in upogljive ter se jih da lepo zviti v venček. Jaz sem uporabil skoraj vse vejice, ki sem jih porezal. Občutek, da sem nekaj ponovno uporabil, recikliral in dal odpadnemu materialu drugo namembnost, je zelo prijeten.
Venček, ki ga boste naredili, pa ni uporaben samo enkrat. Ko se venček potem osuši, so vejice trdne in ga lahko uporabite večkrat za druge vaše izvirne dekoracije. Lahko za osnovo vašega letošnjega adventnega venčka v decembru. Še prej lahko za poletno dekoracijo, ko nanj namestite školjke, ki jih imate ali jih boste prinesli s svojega dopustovanja na morju. Ali za jesensko dekoracijo, ko namestite na venček jesenske plodove in jesensko obarvano listje. Ali za dekoracijo katere druge priložnosti vašega praznovanja ali druženja.
A vrnimo se zdaj k velikonočnemu venčku. Namesto vejtičijeve trte lahko uporabite tudi veje drugih rastlin s prožnimi vejami. To so vrbe (Salix), srobot (Clematis) ali breze (Betula pendula). Pomembno je, da so veje sveže, ker so prožne, upogljive in se nam pri izdelavi venčka zaradi tega ne lomijo.
Kot drugo, pride na vrsto izbor cvetja, zelenja in velikonočnih okraskov
Cvetje in zelenje, ki je na voljo v tem času, je pisano, sveže in deluje igrivo. Ravno to vse želimo poustvariti v našem venčku. Najbolje, da greste pogledat na svoj vrt, najbližji gozd in travnik. Jaz sem za svoj venček nabral cvetje na travniku in v gozdu. V svojem vrtu redko trgam cvetje, saj je tam najlepše in ga tudi želim tam občudovati čim dlje in čim več. Narcise, tulipani, jagodasta hrušica (Muscari), marjetice, vijolice, regratovi cvetovi, cvetovi češnje, breskve, sliv so le nekateri od zdaj spomladi cvetočih rastlin, ki so v cvetju na našem vrtu ali v naravi. Kot zelenje sem uporabil vejice oljke, ki je tudi simbol velike noči, ter vršičke sivke, žajblja in trave. Lahko pa za zelenje uporabite kaj drugega, kar vam je pri roki. Bršljan, lovorikovec, lovor in drugo zelenje, ki ga imate v svoji bližini.
Kar se tiče preostalih dodatkov, nisem pretiraval, ker sem želel napraviti preprost in naraven venček. Izbral sem le jajčne lupine, ki sem jih opral in nekaj obarval (ko sem barval pirhe), nekaj pa pustil naravnih. Vi pa lahko dodate okrasna jajčka, piščančke, zajčke, barvne trakove ali lupine prepeličjih jajčk. Kar pač imate pri roki.
Kako se lotimo izdelave velikonočnega venčka
Najprej sem iz vej vejtičijeve trte zvil venček. Ker so vejice dolge in se lepo uvijajo, nisem potreboval nobene vrvice ali žice za povezati. Se pa lahko večkrat poveže s tanko žico ali vrvico, da je venček stabilen. Potem sem vse cvetje, zelenje in preostale materiale po skupinah naložil po mizi, da sem imel pregled. Cvetje in zelenje sem potem samo vtaknil v venček. Ker je bil to sveži venček samo za en dan, nisem dal nobenih posodic ali epruvet z vodo, da bi dlje zdržalo. Sem ga pa večkrat porosil in je tudi pomagalo malo dlje obdržati svežino. Najprej sem razporedil zelenje, potem cvetje, na koncu pa s silikonskim lepilom pritrdil jajčne lupine.
Da bo bolj zabavno in bodo dodali kako svojo idejo velikonočnemu venčku in dekoraciji, pa le vključite otroke k projektu. Ne da bo samo zabavno, ampak otroci so polni idej in kreativnosti, zato jih spodbujajmo pri tem in vsi prazniki so s takimi 'okraševalnimi projekti' zabavni za celotno družino.
Ko je velikonočni venček narejen, ga namestimo na kak podstavek, krožnik ali pladenj in postavimo na mesto, kjer mu ga izberete. Jaz sem svoj venček uporabil za mesto, kjer so bili v sredini vsi pirhi. Ti so potem s svojimi barvami še dodatno popestrili venček. Namestil sem ga na sredino jedilne mize. Vsak, ki je segel po pirh, je bil naravnost navdušen nad venčkom. Eden od prijateljev je rekel, da izgleda, kot bi jemal pirhe iz najlepšega gnezda lepe ptice. Skupaj z velikonočno pojedino boste tako imeli čudovito praznično druženje z družino in prijatelji. Mogoče bo velikonočni venček postal del vsakoletne velikonočne dekoracije.
Kaj pa storimo z venčkom po končanih praznikih?
Vsega lepega je enkrat konec in tudi cvetje na velikonočnem venčku ovene. Cvetje in zelenje poberete iz venčka ter ga daste na kompost. Tudi ostanke, ki jih niste uporabili za venček ali so ostali, daste lahko na kompost. Preostale okraske tudi odstranimo in pospravimo. Jajčne lupine pa lahko zdrobimo in damo v zemljo, na kompost ali v posodo z vodo, kjer pustimo dan ali dva, da se namakajo in s to vodo potem zalijemo rastline. Venček priporočam, da ga shranite in ponovno uporabite za kakšno drugo priložnostno dekoracijo.
Velikonočni venček lahko naredite kot namizni venček, a lahko si naredite tudi velikonočni venček za na vrata. Ljudje smo polni kreativnosti in imamo veliko ustvarjalne energije. Samo odločiti se moramo, ji dati smer in si pustiti ustvarjati lepe zgodbe. Želim vam lepe velikonočne praznike!
Kaj pa nam veleva luna za dneve od 7. do 16. aprila?
S četrtkom, 13. aprilom se konča obdobje za presajanje po luni. Naslednje obdobje za presajanje nastopi 25. aprila. Ker je bil teden pred veliko nočjo bolj hladen, se je razvoj vegetacije malo zaustavil. Upam, da vam ni kaj pozeblo. Meni je na Obali burja polomila nekaj tulipanov in narcis, a pozebe ni bilo. Čas pozeb in hladnih udarov še ni mimo, zato imejmo še vedno pripravljeno kakšno kopreno za pokrivanje naših posevkov, če se bo kaj podobnega še ponovilo do polovice maja, ko so ledeni možje in uscana Zofka. Tla se bodo zdaj končno tudi počasi ogrela in začele se bodo setve na prosto. Dela v vrtu so v tem mesecu v polnem teku. Priprave tal, gnojenje, dognojevanje, presajanje, sajenje, setve, obrezovanje in ostalo. Predvsem pa se v prazničnih dneh sprostite, pojdite na kak sprehod ali izlet v naravo. V naravi najdem največ idej in tudi rešitev za svoj vrt.
Ta petek in sobota nista po luni ugodna za delo z rastlinami. V nedeljo do 10. ure je ugoden čas za cvetnice. Nedelja popoldan in ponedeljek je ugoden čas za listovke. Torek do 15. ure je ugoden čas za korenovke, med 16. in 17. uro je pa kratek čas ugoden za listovke. Sreda in četrtek sta ugodna za plodovke. Petek in sobota do 15. ure je ugoden čas za korenovke. Naslednjo nedeljo popoldan pa bo ugoden čas za cvetnice.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču