Se zavedate, kako pomembno je, da se tudi pozimi pogovarjate s svojimi rastlinami?

1. 12. 2022, 19:00 | Srečko Blas
Deli
Se zavedate, kako pomembno je, da se tudi pozimi pogovarjate s svojimi rastlinami? (foto: Srečko Blas)
Srečko Blas

Nega rastlin je različna in po svoje specifična za vsak letni čas. Zaradi teh nasvetov bo marsikatera sobna lončnica uspešno 'prespala' to zimo. 

Vsak letni čas je svojevrsten izziv glede nege naših rastlin. A zima je letni čas, ko smo z njimi tudi največ v družbi. Zaradi nizkih temperatur in kratkega dneva se veliko bolj zadržujemo v toplem objemu svojega doma. In tudi za sobne rastline najdemo več časa, da se jim posvetimo. Se pa nega kar precej razlikuje od nege v preostalih letnih časih. In danes vam bomo predstavili nekaj osnovnih pravil in nasvetov, da bodo vaše rastline lepe ter zdrave tudi pozimi. 

Upoštevajmo mikroklimo prostorov, v katerih imamo sobne rastline

Temperatura, vlažnost, osvetljenost in zračnost prostorov nam narekujejo postopke pravilne oskrbe sobnih rastlin. Hiša ali stanovanje v bloku imata lahko zelo različne mikroklimatske pogoje, poleg tega pa še, v kateri regiji Slovenije živimo. Primorska regija narekuje drugačno oskrbo, kot je potrebna oskrba sobnih rastlin v celinskem delu Slovenije. Tako da upoštevajte splošne nasvete, predvsem pa dobro analizirajte in spremljajte pogoje vašega stanovanja, hiše ali poslovnega prostora, da boste lažje individualno pravilno izvajali oskrbo vaših sobnih rastlin.  

Tudi za sobne rastline je zima čas počitka

Seveda s tem ne mislim, da se rast popolnoma ustavi, a zaradi manj dnevne svetlobe in nižjih temperatur zunaj naj se rastlinam rast umiri, da se spočijejo. Ko pa bo pomlad, pa jim spet prilagodimo nego, ko bodo dnevi daljši in toplejši. Če mislimo, da so bile rastline predhodno dobro pognojene, lahko v zimskem času dognojevanje prekinemo ali to opravimo le največ dvakrat od decembra do marca. Tudi zalivanje zmanjšamo, a previdno, da rastline ne doživijo sušnega šoka. To velja za zelene sobne rastline oziroma katere so okrasne po svojih listih. Povečamo pa rosenje, ker zaradi ogrevanja je v notranjih prostorih pozimi zrak zelo suh. Rosimo za boljšo zračno vlago in je tudi proti nabiranju prahu. Rastlinam z veliki listi pa v zimskem času večkrat obrišemo prah kot poleti.

V tednu dni prehodil 250.000 korakov. Rezultati so ga presenetili

Zalivamo in rosimo vedno s postano vodo, ki je ogreta na sobno temperaturo ali celo za nekaj stopinj toplejša. Nikakor pa ne hladna, da jih ne prehladimo in rastline doživijo šok ali celo propadejo.

Tudi prepih rastlinam v zimskem času predstavlja šok. Zato pazimo, ko zračimo prostore, da rastline niso izpostavljene udaru hladnega zraka od zunaj. Za določene cvetoče lončnice pa je manjši sušni šok celo dobrodošel. Na primer flamingovec in spatifil dobro preneseta krajše obdobje brez vode. V suhem obdobju je to njim signal, da morajo poskrbeti za nasledstvo in za njih so cvetovi organi za razmnoževanje, nam so pa okras, zaradi katerih jih imamo za sobne rastline.

Kaj se zgodi, če rastline preveč zalivamo in dognojujemo pozimi?

Rastline so žive in seveda vedo, da imajo dovolj vode in hranil in zato rastejo kot poleti. Še posebej, če imamo toplo v prostoru. A ker so krajši dnevi, je za njih manj svetlobe na voljo. Rastline se zato pretegnejo, listi so manjši in lažje se polomijo. Tudi proti boleznim in škodljivcem so manj odporni. Zato svojim rastlinam privoščite malo počitka v zimskem času z malo 'posta' vode in hranil. 

Kaj pa glede svetlobe? V zimskem času so dnevi kratki in tudi sonca primanjkuje tako rastlinam kot tudi nam. Na Primorskem so glede sonca sicer na boljšem, a vseeno so dnevi kratki. Danes je možno poskrbeti za več svetlobe z LED-lučmi, namenskimi za rastline, ki poskrbijo za celoten spekter sončne energije. Danes so te luči tudi kot dekorativni element prostora in varčne. Prav tako bo ta svetloba dobro vplivala tudi na nas. Običajna razsvetljava v notranjih prostorih ni dovolj, niti ne zadovolji potrebam sončnega spektra, ki ga rastline potrebujejo. A naj te luči niso prižgane vso noč. Le nekaj ur v večernem ali jutranjem času je dovolj. Rastline potrebujejo temo vsak dan. 

Kakšna naj bo temperatura prostora?

Velik poudarek in kako skrbeti za sobne rastline pa je temperatura prostorov. Dnevni prostor, kuhinja, kopalnica so vedno najtoplejši prostori. Hodniki, predsobe in spalnice pa malo hladnejši. V poslovnih prostorih pa so bolj tople pisarne in konferenčne sobe, hodniki in avle pa za nekaj stopinj hladnejše. Toplejši zrak je bolj suh, hladnejši pa vsebuje več vlage.

"Zelo priporočam v toplih prostorih vlažilnike zraka z vodo, da je boljši zrak za rastline in nas. Lahko postavite plitke in široke posode z vodo blizu rastlin."

Če imate rastline v okrasnih ločnkih, nasujte plast od 1 do 2 centimetra glinopora ali drobnega kamna na dno, nalijte vodo, a pazite, da se voda ne dotika lončka z zemljo. Ta voda potem hlapi in vlaži zrak neposredno ob rastline. Prav tako lahko storite, če imate pod lonci podstavke. Pozimi se izogibajmo temu, da naše sobne rastline stojijo v vodi. Tu poudarjam - nad vodo DA, v vodi NE! In seveda tu pomaga že zgoraj omenjeno pogostejše rosenje.

Kaktuse in kakteje lahko pozimi 'pozabimo' zalivati

To svetujem iz osebnih izkušenj. Poleti imam kaktuse in kakteje zunaj, pozimi pa noter, na svetlem, a bolj hladnem prostoru. Ker sem na Primorskem, imamo pozimi več sonca in sem pred leti pač nekajkrat zalil zelo malo, a je nekaj kaktusov doživelo šok in so zboleli ter delno propadli. Problem je nastopil ponoči, ko se malo shladi in takrat mokra zemlja ni dobra za kaktuse. Zato sem lansko zimo zalil, ko je bilo še toplo zunaj in potem vso zimo do marca nisem nič zalival in vsi so preživeli zimo. Nekateri so se malo zgrbančili, a ko so dobili spomladi vodo in hranila, so si hitro opomogli. Pa zaradi 'sušnega šoka' so mi bogato cveteli.

Ne pozabite, da imajo kaktusi in kakteje zalogo vode za suho in hladno obdobje v svojih listih.

Za lažjo in pravilno nego je dobro poznati pogoje za vsako rastlino, v katerih uspeva v naravi

Se pravi, da vemo, od kod izvira rastlina. V današnjem času je skoraj ob vsaki sobni rastlini, ko jo kupimo, zraven kartonček ali etiketa z imenom in napotki za nego. To je za osnovo v redu, a te kartončke izgubimo ali zavržemo. Zato priporočam, da si s pomočjo svetovnega spleta obogatite znanje in informacije o izvoru vsake rastline, ki jo imate. Tudi knjige o sobnih rastlinah so seveda dober vir informacij. Če veste, ali v naravi raste v senci ali na soncu, je tropska, substrobska ali puščavska rastlina, raste v mokrih ali suhih področjih, tako boste lažje skrbeli za vsako rastlino posebej.

Boljši kot bodo naravni pogoji, bolj bo rastlina uspevala. 

Za konec pa še, da naj vas ne zagrabi panika, če se vašim sobnim rastlinam pozimi posuši in odpade kak list, se posuši kakšna vejica. Rastlina se s tem reši mase listov, ki jih zaradi manj svetlobe ali nižjih temperatur ne more prehraniti ali da se osvetli. Meni fikus benjamin v zimskem času odvrže kar nekaj listov, da si osvetli notranjost. Potem pa spomladi spet bogato ozeleni in se zgosti, ker poleti je svetlobe na pretek in tako sam sebi naredi senco. A preverjajte te liste, ker je zima čas, ko so sobne rastline bolj občutljive za škodljivce in bolezni. Bodite pozorni na uši, pršice, kaparje, mušice v zemlji. Od bolezni pa na plesni, gnilobe, rje in pegavosti. A ob pravi oskrbi bo tega malo in če boste hitro ukrepali, bodo vaše sobne rastline lepe. Pa pogovarjajte se z njimi! 

Kaj pa nam veleva luna za dneve od 2. do 11. decembra?

1. decembra smo stopili v meteorološko zimo. Rastline so v fazi počitka, še zadnjim listopadnim drevesom in grmom odpada listje. Zato pograbimo listje z okrasne trate, da se pod njimi ne pojavi plesen, kar pokvari izgled trate. Listje damo na kompost ali ga uporabimo za zastirko okoli okrasnih rastlin ali vrtnin v vrtu.

Mraz še ni prehud, a v primeru hujšega mraza pripravimo dodatne koprene za zaščito občutljivih rastlin. Zdaj se bolj posvetimo sobnim rastlinam in predvsem predprazničnemu vzdušju, v katerem imajo veliko vlogo tudi zdaj cvetoče sobne rastline.

Božične zvezde, ciklame, amarilis, božični kaktus, orhideje in druge potrebujejo našo nego. Pa za lučke in preostalo božično novoletno dekoracijo poskrbite!

Ta vikend je ugoden za listovke. Nedelja popoldan, ponedeljek zjutraj in torek zjutraj je čas, ugoden za plodovke. Ponedeljek popoldan ni ugoden čas za delo z rastlinami po luni. Torek popoldan, sreda in četrtek je ugoden čas za korenovke. V četrtek ob 5. uri nastopi polna luna. Petek in drugi vikend v decembru sta ugodna za cvetnice.

Mislite, da veste že vse o božični zvezdi in o njeni negi? Motite se

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec