Srečko Blas | 13. 10. 2022, 19:00
Srečko Blas ima napotke, kaj morate posaditi zdaj, da bo cvetelo spomladi
Ste malo žalostni, ker pozimi ne bo nič cvetelo na vašem vrtu, terasi ali balkonu? Nikar! Kot ljudje potrebujemo spanec, rastline potrebujejo zimo, da se spočijejo in spomladi zažarijo spočite v sveži podobi. A da bo zgodaj spomladi nekaj zacvetelo, je zdaj pravi čas za sajenje okrasnih čebulnic, ki nas lahko razveseljujejo od pozne zime do konca pomladi. Pišem o čudovitih tulipanih, narcisah, hijacintah in preostalih spomladi cvetočih čebulnicah.
Se sprašujete, kdaj, kam in kako posadimo spomladi cvetoče čebulnice? Čas sajenja je od konca avgusta do novembra. Na Primorskem lahko do decembra. A z nakupom ne odlašajte. Ta najlepše sorte hitro 'izginejo' s polic in bolje je čebulice kupiti in posaditi prej, ker zrak v vrtnih centrih ni najbolj ugoden za čebulice. Še posebej slabo vpliva suh in topel zrak na obstoj čebulic, ko se začne ogrevati prostore.
Mesto, kam jih bomo posadili, je naša izbira. Skoraj vse čebulnice niso problematične in lepo zrastejo na gredah, v cvetličnih koritih, posodah in določene tudi na travniku, kjer so potem trajne. Če jih imamo nekje pod nastreškom, moramo biti pozorni na občasno zalivanje tudi pozimi v toplejših dnevih, da nam lepo uspejo.
Sadimo jih v različnih kombinacijah. Lahko geometrijsko, ali pa "razmetano". Odvisno, kako ustreza podobi našega vrta. Jaz imam bolj naraven vrt, zato jih sadim skupinsko na prazna mesta med obstoječe trajnice in grmovnice. Tako mi vrt spomladi poživijo s svojimi barvami in oblikami cvetov, preden se prebudijo trajnice in grmovnice.
Pozoren sem tudi na čas cvetenja, da mi ne cveti vse naenkrat, ampak postopoma celotno pomlad. Tudi z višino se igram in sadim skupaj nizke, srednje in visoke čebulnice. Primer: skupina nizkih krokusov, srednje visokih in visokih tulipanov in vmes še nekaj visokih okrasnih lukov.
Krokus cveti prvi, potem pa zgodnji srednje visoki tulipani. Za njimi se razbohotijo še visoki pozno cvetoči tulipani. Proti koncu cvetenja tulipanov se nad vse dvignejo še cvetovi okrasnih lukov. Barvna kombinacija je lahko kontrastna ali harmonična. Čisto po naši izbiri. Kakor nam je ljubše glede na mesto s preostalimi rastlinami in barvami naših objektov.
Posadimo jih dovolj globoko in v pravilnem razmiku
V posodah jih lahko posadimo bolj gosto, če pa jih nameravamo pustiti še za naslednja leta, jih posadimo bolj narazen. Neko osnovno pravilo za globino sajenja je trikratna debelina čebulice. Torej drobne čebulice bolj plitko, med 5 do 10 cm, debelejše pa med 10 in 15 cm.
"Ko sadimo, na dno damo malo komposta ali organskega gnojila, ki je kot založno gnojilo, ki je tako blizu korenin, ko te začnejo poganjati."
Ne veliko, ker so čebulice v bistvu "shramba" hranil, da rastline lahko uspejo v slabši zemlji. Potem posujemo plast navadne zemlje in šele nato čebulice. Ni priporočljivo, da so čebulice v stiku s hranljivim kompostom ali gnojilom, ker potem prehitro rastejo in jih pomladanski sneg ali veter lažje polomita. Ko čebulice položimo, jih samo še zasujemo in malo poteptamo. Da ne pozabimo, kaj in kam smo posadili, si lahko diskretno označimo lokacijo. Jaz samo shranim slike embalaže, da si potem osvežim spomin.
Narcise, pomladni žafran (krokusi) in grozdne hrušice (muskari) lahko posadite po travniku in pod listopadna drevesa. Spomladi dobijo te čebulnice dovolj svetlobe, ko drevesa še ne ozelenijo. Poleti pa jih senca ščiti pred močnim soncem. Takrat so vse spomladi cvetoče čebulnice v mirovanju, a suha in vroča zemlja ni najboljša za čebulice. Tudi globina mora biti primerna zaradi tega, predvsem pa ne gola tla. Z leti jih bo potem samo še več. A to velja za trate, ki jih ne kosimo prepogosto in tudi gnojimo malo. O teh tratah sem pisal že pred časom.
Če imamo na vrtu nevarnost voluharja ...
... je priporočljivo saditi čebulice v mrežaste košare ali naluknjane plastične posode, da ne more voluhar do njih. Rob košare naj malo gleda ven. Košare si lahko naredimo sami, ali kupimo primerne pri kakem vrtnarju ali v vrtnem centru. Kot naravna zaščita proti voluharju, ki je tudi spomladi cvetoča čebulnica, pa zraven posadimo cesarski tulipan (Fritillaria imperialis). Ta oddaja voluharju neprijeten vonj.
In tudi narcise spadajo med voluharju neokusne rastline. Zato narcise brez skrbi posadimo po domačem travniku oziroma trati. Mislite, da bi imeli potem spomladi pri nas cele planjave dišečih narcis na Golici? Voluharji bi tam imeli vsako leto pravo gostijo, a ker jih ne marajo, so se z leti tako lepo razbohotile, da so postale prepoznaven turistični simbol Slovenije.
Naj tu omenim še planjave cvetočih žafranov na Veliki planini. Če še tega niste videli v živo, ste gotovo na spletu ali v kakšni reviji videli cvet pri cvetu vijoličastih žafranov med zaplatami belega snega. Prav slovenske naravne cvetoče atrakcije naj bodo navdih tudi za vrtno ustvarjanje v vašem vrtu.
Katere so najbolj priljubljene spomladi cvetoče čebulnice?
Najbolj popularni in priljubljeni so tulipaniI (Tulipa), narcise (Narcissus), žafrani (Crocus), hijacinte (Hyacithus), zvončki (Galanthus), kronce (Leucojum), hrušice (Muscari), irisi (vrste in sorte, ki imajo čebulico), okrasni luki (Allium), carski tulipan in logarice (Fritillaria), ptičje mleko (Ornithogalum) in morske čebulice (Scilla). Vse te čebulnice so na trgu zastopane z mnogimi sortami in kultivarji. Zdaj, ko je njihova sezona sajenja, je v vrtnih centrih bogata in pisana ponudba vseh naštetih čebulnic. In vsako leto je vmes kakšna nova čudovita sorta.
Določene sorte okrasnih čebulic so redke in zato zelo cenjene. Na trgu dosegajo zelo visoke cene. Recimo angleški vrtičkarji so pripravljeni odšteti pravo bogatstvo za določene vrste in sorte zvončkov.
A ker smo vrtičkarji radovedni in vedno radi tudi kaj novega kupimo za obogatitev našega vrta, je tu še nekaj novejših ali pa manj znanih spomladi cvetočih čebulnic.
To so belevalija (Bellavalija), bolgarski luk (Nectaroscordum), hijacintovka (Hyanochintoides), ipheon (Ipheion), kamas (Camassia), pasji zob (Erythronium dens-canis), snežna modrica (Chionodoxa), iksiolirion (Ixiolirion), puškinija (Puschkinia) in triteleja (Triteleia).
Sem ljubitelj botaničnih tulipanov
To so manjši tulipani, z manjšimi, a prav tako atraktivnimi cvetovi, ki se dobro obnesejo v bolj suhih kraških pogojih in v slabši zemlji. V zemlji jih imam kar stalno in se tudi lepo razmnožujejo. Imam jih že nekaj vrst, a vsako leto si kupim kakšno novo. Prav botanični tulipani so primerni tudi za skalnjak. Tako kot zvonček, hrušica, žafran in pritlikavi irisi.
Botanične vrste so osnova za toliko sort, kjer žlahnitelji združujejo lastnosti in tako dobimo vsako leto nekaj novega na tržišče. In tudi sodobni laboratorijski pristop genskega inženiringa je tu v veliko pomoč pri "kreiranju" čudovitih cvetov spomladi cvetočih čebulnic in tudi preostalih rastlin. A tu je trik, da so najlepši cvetovi mnogih sort samo prvo leto. Potem pa se izrodijo.
To je podobno kot pri semenih. Pri semenih križancev F1 v drugi generaciji ne zrastejo več rastline z istimi lastnostmi, ampak se spet povrnejo lastnosti "staršev" F1 generacije. Podobno je pri čebulnicah.
"Čebulice, ki jih posadimo, po cvetenju razvijejo nove ali zraven še mlade čebulice. Teh ne razvijejo oziroma izgubijo najlepše lastnosti tudi zaradi okolja, v katerem jih imamo posajene."
Le da se tu povrnejo lastnosti "staršev" z novimi čebulicami, ki izrastejo iz kupljenih F1 sort. Tu ne gre za izgubo lastnosti sort zaradi opraševanja, ampak kombinacijo genskih lastnosti čebulic in okolja. Določene sorte pa imajo te lastnosti dovolj "močne" v sebi in cvetijo lepo tudi v naslednjih letih.
Zelo popularna zasaditev pomladnih čebulnic je z dvoletnicami
Veste, da je za tla dobro, da vedno nekaj raste na njih. Zato med čebulice posadimo še spomladi cvetoče mačehe, spominčice, marjetice ali zlati šeboj. Te ne poskrbijo samo za dodatno bogato in pisano cvetje spomladi, ampak poleg preprečujejo rast plevela. Najbolje, da jih sadimo istočasno. Če nameravamo zasaditi večjo gredo na ta način, potem najprej pripravimo tla, potem postavimo dvoletnice in čebulice po gredi kot "idejno zasaditev" in potem samo še posadimo.
Tudi če ste že kupili in posadili spomladi cvetoče čebulnice, je še vedno čas, da skočite po dodatne. Kakšno lepo barvno kombinacijo z že zdaj cvetočimi mačehami si ustvarite. Mačehe bodo vsaj malo cvetele tudi pozimi. Tako bo lažje počakati na cvetove spomladi cvetočih čebulnic, ki se bodo potem nad cvetoče mačehe dvignile s cvetovi kot "ognjemet"!
"Recimo temu kar "cvetomet", ko se bodo odpirali cvet nad cvetom in cvet ob cvetu vso pomlad!"
Izkoristite lepe jesenske dneve za sprehode v naravi, tu je čas kostanja in letos je bogata sezona gob! Se splača v gozd že samo za "gobarski fotopohod" in tako še naberete kakšne plodove, liste in veje, da si doma ustvarite unikatno jesensko dekoracijo.
Kaj pravi luna od 14. do 23. oktobra 2022?
Ravno teden, ki prihaja, bo pravi za sajenje spomladi cvetočih čebulnic in dvoletnic. In ne mislim samo doma na vrtovih, terasah in balkonih. Vse bližje je dan spomina na mrtve, 1. november, tako da izkoristite ugoden čas za presajanje po luni še za ureditev grobov.
Od nedelje 16. pa vse do 30. oktobra bo po luni ugoden čas za presajanje. Ta petek in soboto je za korenovke. Nedelja, ko nastopi tudi čas za presajanje, je za cvetnice. Ponedeljek dopoldan bo še za cvetnice, popoldan pa za korenovke. Torek bo čas za listovke, a le do 14.30. Potem pa je vse do petka samo ugoden čas za presajanje. V petek in soboto do 14. ure bo ugodno za plodovke. Sobota popoldan in nedelja pa bosta ugodna za korenovke.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc