A. B. | 6. 12. 2022, 06:00
Trije ključni nasveti, s katerimi bo vaša božična zvezda zdržala do naslednjega leta
Ste eni tistih, ki za praznike kupijo božično zvezdo, a jo zavržete takoj, ko podrete božično drevesce? S temi nasveti vam tega ne bo več treba početi tako hitro.
Ena izmed rastlin, ki spominja na božič, je zagotovo božična zvezda. "V komercialne namene so jo začeli gojiti v začetku 19. stoletja, okoli 1820. S časom je postala pravi hit in simbol božično-novoletnih praznikov," je nedavno v svojem članku za Metropolitan o negi božičnih zvezd pojasnil Srečko Blas. A s katerimi tremi nasveti bo vaša božična zvezda zdržala vse do naslednjega leta?
Toplota in svetloba naj bosta zmerni
Božična zvezda ima rada toploto in svetlobo, vendar ne preveč neposredne svetlobe. Zadrževanje te praznične rastline ob radiatorju ali drugem viru toplega zraka je za njeno življenje prav tako škodljivo, kot če bi jo postavili na balkon.
Primerna temperatura za božično zvezdo je med 15 in 20 stopinjami Celzija.
Zalivajte jo od spodaj
Voda je dobra za vse rastline, a vseeno ne pretiravajte. Božično zvezdo zalivamo od spodaj, prek podložke. Običajno zalivanje od zgoraj namreč povzroči odlaganje hranilnih snovi na korenine, kar povzroči gnitje rastline. Priporočljivo je, da zastirko napolnite z vodo vsake tri dni in po pol ure odlijete odvečno količino, ki je zvezda ni vpila.
Presajanje in krajšanje poganjkov
Da bi božična zvezda znova zacvetela, je treba nove poganjke, potem ko ji odpadejo listi in se stebla posušijo, porezati na višino 10 cm. Nato je poganjek treba prenesti v hladnejši prostor. Temperatura ne sme preseči 15 stopinj, v takih razmerah pa naj ostane celih osem tednov. Po tem času ga presadimo v večjo posodo, iz katere ponovno začne rasti. Če raste prehitro, moramo poganjke krajšati do konca avgusta.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice