Imamo odgovor, kdaj je pravi čas za načrtovanje vrta

12. 1. 2023, 19:00 | Srečko Blas
Deli
Imamo odgovor, kdaj je pravi čas za načrtovanje vrta (foto: Srečko Blas)
Srečko Blas

Začetek leta je za večino od nas predstavlja načrtovanje in postavljanje ciljev na več področjih. Za vrtičkarje pa je vsekakor pomembno okvirno narediti načrt dela in načrt vrta. Vrt je pravzaprav nikoli dokončana zgodba in prav je tako. Vsako leto se v našem vrtu kaj naučimo in vsako leto kaj želimo dodati, spremeniti ali urediti. Tudi naše potrebe se spreminjajo in temu je dobro prilagoditi naš vrt. 

Obstaja več vrst načrtovanja. Osnovno in dopolnjevalno načrtovanje vrta. Osnovno je, ko recimo načrtujemo vrt skupaj z novogradnjo ali obnovo hiše. Takrat imamo prazno parcelo in lahko si v načrtu zamislimo, karkoli želimo. Od melioracij, poti, namembnosti, katere rastline in objekte želimo v vrtu, damo na papir in potem se igramo. V bistvu to nalogo najbolje prepustite kakemu profesionalcu iz krajinske arhitekture, a vsekakor naj gre tu za obojestransko sodelovanje, ker vi boste potem ta vrt uporabljali in mora ustrezati vašim potrebam. 

Drugo je pa dopolnjevalno načrtovanje, ko že imamo vrt, a želimo le nekaj dodati ali spremeniti. O vsakem primeru bi se ogromno lahko razpisal, a v tokratnem članku vam želim dati smernice o trendih v oblikovanju vrtov.

Mnogokrat moramo kaj spremeniti v vrtu, če v naš dom pride nov družinski član. Pa naj bo to dvonožni ali štirinožni. V primeru otroka bomo želeli v naš vrt postaviti kakšno igralo, poskrbeti za varnost ob poteh in paziti, da strupene okrasne in trnaste rastline niso na dosegu otrok. Če si omislimo hišnega ljubljenčka, mu bomo uredili kak kotiček v vrtu za poležavanje. A na vse moramo gledati z možnosti vrta, koliko nam dopušča. 

Če želite dodati nove rastline, upoštevajte pogoje, ki jih imate v svojem vrtu. Upoštevajte, ali je mesto sončno ali senčno, dimenzije prostora, koliko se lahko rastline razrastejo, vetrovnost in lastnosti tal. Trend je, da vključite v svoj vrt avtohtone rastline.

Učite se! 

V prvi vrsti iz lastnih izkušenj, drugo so pa strokovne knjige, revije in aktualni članki na spletu. Včlanite se v kakšno vrtnarsko društvo in tako lahko svoje znanje delite in ga dobite od drugih članov. Obiščite kak vrtnarski sejem čez leto. Verjemite, vsaka informacija prav pride!

Poskrbite tudi za živali v vrtu

Razmislite o tem, da v vrt letos posadite čim več medonosnih rastlin za čebele in metulje. Postavite 'hotel' za insekte, če ga še nimate. Priporočam posodo ali manjši ribnik z vodo za ptičje kopeli, da se naše ptice osvežijo v vročih dneh.

Olajšajte si delo v vrtu

Lansko poletje je bilo poučno za vse vrtičkarje. Če lani niste imeli namakalnega sistema, potem je zdaj čas, da si ga do poletja postavite. S tem pridobite na času in manjši porabi vode. Posoda za deževnico, s katero potem zalivate vrt, je tudi dobra odločitev v tem primeru. Posadite pokrovne rastline ali poskrbite za zastirko poleti, da preprečite izhlapevanje vode in rast plevela. Na travniku pustite nekaj površine, kjer kosite le občasno. Naj bo cvetoča, za učenje otrok in da bo prijazna žuželkam. Tu pride v poštev pravo in dobro orodje. Preglejte obstoječe orodje in poskrbite za novo ter dodatno do začetka del na vrtu, da bo delo lažje in efektivno.

Poskrbite za naravno zaščito pred škodljivci

Če imate vrt na deželi, potem bodite pozorni, da posadite rastline, ki srn in divjadi ne privlači. O tem bom kmalu napisal še več. Zdaj razmislite, kje bi lahko posadili razna zelišča, ki odganjajo komarje in mrčes v poletnem času. Na zelenjavnem vrtu posadite po sistemu dobrih sosedov. In ne pozabite na kolobarjenje!

Zdaj je čas, da se sprehodite po vrtu in postavite kakšne robnike, ograje proti škodljivcem in pregledate obstoječe rastline, če imajo kakšne znake bolezni in ukrepate pravočasno pred rastno sezono.

Če je katera rastlina prevelika, bolna ali vam ni več všeč, potem se zdaj odločite, da jo boste obrezali, presadili ali izločili iz vrta.

Predvsem pa zdaj poskrbite za dovolj znanja o naravni in preventivni negi zatiranja rastlinskih bolezni in škodljivcev. 

Kompostirajte

Pridelava svojega hranilnega humusa je odlična investicija za vaš vrt. Vaši rastlinski in gospodinjski odpadki tako ne bodo končali nekje na deponiji in privarčevali boste pri nakupu gnojil.

Bodite še bolj samooskrbni

Samooskrba z zelenjavo in sadjem je že dolgo vodilna tema v vrtičkanju in kmetovanju. Postavite še kakšno visoko gredo in vključite otroke v delo na vrtu. Posadite čim več zelenjave in če imate možnost tudi sadnih dreves in grmovnic. Lastni pridelek ima vašo energijo in veste, kaj jeste. Zdaj si lahko po spletu in prek prijateljev nabavite domače seme. Zelenjavni vrt si uredite tako, da boste imeli svojo zelenjavo od pomladi do zime. Za to so danes na voljo in v pomoč nekatere spletne aplikacije. Ena je Posadi.si, druga pa Naredivrt.si. 

Upoštevajte feng šuj pravila

Za dobro energijo vrta in kot pomoč pri oblikovanju vrta upoštevajte pravila feng šuja. To velja predvsem za osnovni načrt vrta, ko imate vse možnosti, da pravilno razporedite vse elemente (voda, kovina, zemlja, zrak, les in ogenj) po vrtu. 

Ustvarite si vrt za uživanje vseh čutov

Naj vam bo vrt v veselje, rekreacijo, druženje in okusno v simbiozi z okolico in naravo. Zdaj lahko pregledate in naredite načrt dela za presajanje, postavitev morebitnih podpornih zidov, stopnic in ureditev poti. Ne pozabite na kotiček za branje, sproščanje in meditacijo. Tudi letna kuhinja in prostor za žar ter druženje zdaj lahko vklopite v letni načrt. Tako da papir, svinčnik in barvice v roke, pa ob večerih in mrzlih dneh skupaj z družino ustvarite načrt za vaš sanjski vrt!

Kaj pa nam veleva luna za dneve od 13. do 22. januarja?

Po luni je ta teden do petka, 20. januarja, še ugoden čas za presajanje. V soboto, 21. januarja, nastopi mlaj oziroma prazna luna in potem bo luna spet rastla, kar pomeni, da se v dneh do polne lune ne priporoča presajanje. Zunaj prave zime, kar ni, tako da kakšna osnovna dela lahko izvajamo. A temperature se končno malo spustijo in upanje, da zima bo, še vedno je. Verjetno se je tudi v vašem vrtu že začela prebujati vegetacija. Pri meni na Obali že cvetijo zvončki, prve narcise in celo mimoza odpira prve cvetove. 

Preverite tudi zaloge in kakovost vaših semen. V februarju bo že čas za prve setve za sadike zelenjave. Drugače bo ta vikend ugoden za korenovke. V ponedeljek od 12.00 pa do torka do 14.00 je čas za cvetnice. V torek popoldan in vse do četrtka bo ugoden čas za listovke. Petek bo ugoden čas za plodovke. V soboto ob 22.00 nastopi mlaj in zato ta dan ni ugoden za delo z rastlinami. V nedeljo od 11.00 dalje pa je ugoden čas za korenovke.

https://www.metropolitan.si/trendi/zeleno/kako-si-lahko-sami-naredite-vrticek-v-steklenici-ali-kozarcu/

 

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"