Medved zimo preživi v svojem brlogu, kjer si privošči dolgo zimsko spanje. Drži? Naj bi držalo, vendarle pa to ne velja vedno.
Čeprav medvedi zimo preživijo v svojem brlogu, to ne pomeni, da vse dni trdno spijo. Bolj kot to dremljejo in občasno brlog tudi zapustijo. "Medved v zimskem času miruje in zimo pogosto predremlje. Njegov zimski počitek ni pravo zimsko spanje oz. hibernacija, saj je medvedji spanec v tem času rahel, medved pa vmes svoj brlog tudi zapusti," so zapisali na kocevsko.si.
Dodali so, da medved ostane v brlogu, kadar v okolici ni hrane ali pa je njena količina zelo omejena. Tudi po prvi letošnji snežni pošiljki so v snegu že opazili sledi medvedjih šap.
Če ste mislili, da so medvedi pozimi zelo pasivni, tudi to ne drži povsem, obstaja namreč posnetek, ki priča prav o nasprotnem. Tega so eno izmed preteklih zim objavili pri projektu Life Lynx, kjer se sicer ukvarjajo z risi. Tokrat pa se je namesto risa pred njihovo kamero prav posrečeno pozabaval živahen medvedji mladič.
Ste vedeli, da nekateri medvedi ostanejo aktivni skozi vso zimo? Tisti, ki se vendarle odločijo za zimsko spanje, dremljejo v brlogu, zniža se jim telesna temperatura in upočasnijo se jim srčni utrip, dihanje in presnova. Za zimsko obdobje se smatra obdobje med novembrom in marcem.
"Na zimsko spanje se medved pripravi tako, da si v brlogu postelje z listjem in vejicami, ter pred začetkom zimskega spanja zaužije večje količine hrane, saj pozimi ne pije in se ne hrani, pogosto pa tudi ne izloča," so zapisali na kocevsko.si. Pozimi medvedka v brlogu skoti tudi mladiče.