Hrane v naravi ni več veliko, nekaj območij je že pobelil sneg in zdaj je čas, da nasujete hrano v ptičje krmilnice. Kako pomembno je to početje za ptice?
Morda boste presenečeni, a stroka pravi, da hranjenje ptic za njihovo ohranjanje nima posebnega pomena. ʺZagotovo pa je to najenostavnejša možnost za opazovanje ptic in eden izmed načinov za razvoj našega odnosa do njih. Hranjenje ptic in opazovanje dogajanja ob krmilnici je posebej zanimivo za otroke, ki na ta način razvijajo vrednote ohranjanja narave,ʺ so zapisali na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). Tam hranjenje podpirajo, a le, če je to izvedeno na pravi način.
Kako hraniti ptice, da jim ne škodujete?
Bolje je ptic ne hraniti, kot pa, da jih hranite napačno in jim s tem škodujete. Prvi korak v tej smeri je, da je krmilnica dobro in temeljito očiščena. Če se namreč hrano nasuje v neočiščeno hranilnico, se hrana lahko okuži, okužba pa se širi med pticami.
Poskrbite, da bo hrana vedno sveža in občasno preverite stanje v krmilnici (nečistoče se naberejo tudi med zimo).
Ko je torej krmilnica očiščena, se vanjo nasuje hrano za ptice, v zmernih količinah! Kaj konkretno? ʺNajbolj splošno pravilo je, da ptice hranimo le s hrano, ki jim je v enaki obliki dostopna tudi v naravi. Ptic ne hranimo z ostanki človeške hrane, posebej ne s tisto, ki je bila kuhana in začinjena,ʺ opozarjajo na DOPPS.
Kot primerno hrano za zrnojede ptice (ščinkavec, čižek, dlesk, poljski in domači vrabec, velika sinica, plavček …) navedejo že pripravljeno hrano: ʺTo je lahko mešanica sončničnih semen, prosa in semen konoplje. Mešanica za talno krmišče naj vsebuje konopljina in sončnična semena, oves, pšenico in proso.ʺ Kos se bo razveselil grozdja, če ste ga jeseni kaj pustili na vrtu. Pa tudi jabolk, ovsenih kosmičev in rozin (slednje bo privabilo tudi taščico in brinovko). Če pa bi radi opazovali velikega detla, mu nastavite neoluščene orehe in lešnike.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih