Topli dnevi so tukaj, z njimi pa tudi klopi, ki prežijo na ljudi in živali ter prenašajo bolezni. Pri psih so najpogostejše borelioza, anaplazmoza in babezioza. Kako se kažejo?
Pomlad pri živalih (in ljudeh) poleg spomladanskih alergij prinaša tudi klope. Ne samo da so zajedavci za psa moteči, lahko so tudi zelo nevarni. K sreči obstaja kar nekaj načinov, s katerimi psa lahko zaščitite pred klopi. Kljub vsemu pa lahko pride do okužbe. ʺZa okužbo psa je potrebno, da je klop pritrjen na psu vsaj 24 h, zato je izjemno pomembno, da klopa odstranimo takoj, ko ga najdemo. Delno nahranjen klop predstavlja večje tveganje, saj je v tem primeru za prenos bolezni potreben krajši čas hranjenja,ʺ so zapisali na strani prva-klinika.si.
Med najbolj pogoste bolezni, ki jih klopi prenašajo na pse, so borelioza, anaplazmoza in babezioza. Znaki vseh treh so precej neznačilni in nespecifični.
ʺČe v sezoni klopov opazite pri vašem psu apatičnost, brezvoljnost, povišano telesno temperaturo z bruhanjem in drisko ali šepanjem, ne odlašajte z obiskom pri veterinarju,ʺ svetujejo v Veterinarski kliniki Zajc & Co. Dodajo, da ob pravočasni laboratorijski diagnostiki klopno prenosljive bolezni pri psih uspešno zdravijo.
Če boste odlašali z obiskom veterinarja, bo pes lahko imel po ugrizu klopa hude, celo usodne posledice. Pomembno je vedeti, da so inkubacijske dobe pri različnih boleznih različne, zato morate biti na vse omenjene znake okužbe pozorni dlje časa. Na primer pri boreliozi je inkubacijska doba od dva pa do kar šest mesecev.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/to-morate-vedeti-o-varni-voznji-psa-v-avtu/