Živalovarstveniki po vsem svetu se veselijo izjemno pomembnega dogodka. Vsak mladiček te ogrožene vrste je novo upanje, saj jih je v divjini samo še 6000.
Po svetu je zaokrožila novica, da se je v angleškem živalskem vrtu Chester ZOO skotil mladiček črnega nosoroga. Skotil se je 12. novembra in kot so sporočili iz živalskega vrta, se mladiček od tedaj noče ločiti od mame.
"Dolgih 15 mesecev smo čakali na ta trenutek in zelo nenavadno je, da se nosorog skoti podnevi. Zares nismo pričakovali, da se bo vse skupaj zgodilo pred našimi očmi," so povedali v živalskem vrtu. Trenutek, ko je 'padel' na svet, so uspeli ujeti s kamero in posnetki so presunljivi.
"Doživeti, kako mladiček varno pride na svet, je izjemen privilegij," je dejala Emma Evision iz omenjenega živalskega vrta. Mladičkovi mami je ime Zuri, on sam pa še nima imena. Pravijo, da se dobro počuti, rad je in je zdrav ter poln energije.
V Chester ZOO so precej uspešni pri 'vzreji' te živalske vrste, njihova skrivnost pa je v tem, da skrbno spremljajo reproduktivne hormone v nosorogovih iztrebkih. Z njihovo pomočjo ugotavljajo, katere samice in samce bodo skupaj 'peljali na zmenek'.
A ta vrsta (zanjo je značilno, da imajo predstavniki dva rogova, sprednji je precej večji) v divjini ni v tako dobri kondiciji in zato je vsako rojstvo izjemno pomemben dogodek. Če so bili črni nosorogi, ki živijo v osrednjem delu Afrike, še leta 1900 šteti v več sto tisočih, jih je danes ostalo zgolj okoli 6000, po nekaterih podatkih celo tisoč manj. Zuri in njen mladiček sodita v vrsto vzhodnih črnih nosorogov, ki jih je v Keniji, Tanzaniji in Ruandi ostalo samo še okoli 600!
Vsaka samica črnega nosoroga ima naenkrat samo enega mladička, gestacijska doba pa traja kar 16 mesecev. Zato imajo po mnenju znanstvenikov živalski vrtovi izjemno pomembno vlogo pri njihovem ohranjanju. Vzhodni črni nosorog je bil tik pred popolnim izumrtjem, pa so ga uspeli z raznovrstnimi programi 'potegnili nazaj v življenje'.
Črne nosoroge najbolj ogroža divji lov, delno pa tudi izguba življenjskega prostora. Za nekatere so njihovi rogovi prestižne trofeje, drugi verjamejo v njihovo 'zdravilno moč'. Čeprav se imenujejo črni, so v resnici sivkaste barve, takšno ime pa so mu nadeli zato, da bi ga ločili od belega nosoroga. Samci tehtajo tudi do 1400 kilogramov, samice so manjše.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/slonica-skotila-dvojcici-kenija/
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji