Iz Namibije prihajajo zelo žalostne novice. V lanskem letu so divji lovci ubili še enkrat več nosorogov kot leto poprej. Zdaj uporabljajo nove, 'sofisticirane' metode lova, pri katerih žival močno trpi.
Poročilo iz leta 2021 kaže, da je bilo v tistem letu v Namibiji ubitih 45 nosorogov, lani pa kar 87. Več kot polovica krivolova se zgodi v največjem namibijskem narodnem parku Etoša. V Namibiji se je v zadnjih desetletjih število nosorogov drastično zmanjšalo, predvsem zaradi povpraševanja po njihovih rogovih na Kitajskem in v Vietnamu.
Na Kitajskem v tradicionalni medicini še vedno velja (brez enega znanstvenega dokaza), da so rogovi zdravilni, v Vietnamu pa so simbol bogastva.
Vsega skupaj je bilo ubitih 61 črnih in 26 belih nosorogov, od tega v Etoši kar 46. Najbolj ogroženi so črni nosorogi, ostali naj bi jih samo še 5000! ʺResno smo zaskrbljeni, da je naš vodilni narodni park središče krivolova,ʺ je povedal Romeo Muyunda z namibijskega okoljskega ministrstva.
Namibia reports record level of rhino poaching https://t.co/A3fH1nCASH
— BBC Science News (@BBCScienceNews) January 31, 2023
Mednarodne kriminalne združbe uporabljajo nove načine lova. Živali sledijo in jo omamijo, nato ji ukradejo rog in pustijo, da izkrvavi do smrti. Živalovarstvene skupine skušajo nosoroge ohraniti tudi tako, da jim žagajo proč rogove, s tem pa nosorogi postanejo povsem nezanimivi za divje lovce.
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"