Ljubitelji mačk po vsem svetu so šokirani. Ena izmed uglednih evropskih znanstvenih ustanov je domače mačke namreč uvrstila med invazivno tujerodno vrsto. Kaj to pomeni?
Na Poljskem mačke letno ubijejo 140 milijonov ptic. To je ocena biologa Wojciecha Solarza in to je po mnenju tudi drugih strokovnjakov iz poljske akademije znanosti dovolj dober razlog, da se je mačka uvrstila med tujerodno invazivno vrsto.
Nobena skrivnost ni, da je domača mačka eden izmed največjih plenilcev. Ponekod po Evropi zaradi tega sprejemajo precej ekstremne ukrepe. Na primer v nemškem mestu Walldorf so - da zaščitijo redkega škrjančka - v toplejšem delu leta prepovedali zunanji izhod vsem mačkam.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/zato-so-domace-macke-velika-groznja-celotnemu-ekosistemu/
A omenjena poljska odločitev je kljub temu spravila na noge številne mačjeljubce po vsem svetu. Na neodobravajoč odziv javnosti Solarz ni bil pripravljen.
Do sedaj se je na to lestvico uvrstilo že 1780 živalskih vrst in niti enkrat s tem niso imeli težav. Do številke 1781, ko so se na seznam uvrstile domače mačke.
Po Solarzovem mnenju (kot je povedal za The Associated Press) gre za posledico napačnega poročanja medijev, ki so namigovali, da bi to morda za mačke lahko pomenilo evtanazijo.
Po njegovem mnenju je vsem znanstvenikom povsem jasno, kakšno škodo domača mačka povzroča ekosistemu, predvsem z ubijanjem ptic in malih sesalcev.
A niso vsi istega mnenja in tema je tudi med strokovnjaki povzročila kar nekaj vroče krvi. V televizijskem soočenju, kjer sta se na to temo srečala Solarz in veterinarka Dorota Sumińska (tudi avtorica knjige Vesela mačka), je slednja obtožila znanstvenika, da mačkam pripisuje preveč krivde.
Vztrajala je, da na bodiverziteto negativno vplivajo onesnaževanje in urbana gradnja.
Vprašala je, ali bi tudi človeka morali vpisati na seznam tujerodnih invazivnih vrst.
Solarz je udaril nazaj s številkami, predvsem z zares šokantno, ki smo jo navedli v uvodu - da mačke na Poljskem vsako leto ubijejo kar 140 milijonov ptic!
Na Akademiji so se na vse skupaj odzvali z izjavo, v kateri poudarjajo, da nasprotujejo kakršnikoli krutosti do živali in da klasifikacija ne pomeni za mačke nič dramatičnega. So pa ob tem vsem lastnikom mačk svetovali, naj svojim ljubljenkam vsaj v času gnezdenja omejijo izhod na prosto.