Uredništvo | 30. 6. 2023, 17:34

Skrb vsakega pasjega lastnika: kako izbrati pravo sadje za vašega kosmatinca?

Profimedia/fotomontaža

Poletje prinaša obilico svežega sadja in vsak dober pasji lastnik dobro rad deli s svojim ljubljenčkom. Vse sadje za psa ni primerno. Tudi pri breskvah je potrebna previdnost. 

Vse, kar se znajde na vaši mizi, ni primerno tudi za pasjo skledo. Vsekakor to velja za ostanke kosila (kosti so lahko zelo nevarne), slano hrano ali določene sestavine, ki so lahko za psa tudi strupene (čokolada ima lahko usodne posledice). Kaj pa sveže sadje? Žal vse za psa ni priporočljivo. Med sadje, ki ga lahko delite z vašim psom, ne spada grozdje. Že res, da ga nekateri psi popolnoma brez težav prenašajo, a drugi se z njim lahko tudi zastrupijo (za psa so problematični tako grozdje kot rozine). Med okusno in sočno poletno sadje spadajo tudi breskve. Jih lahko delite s psom?

Profimedia

Pes načeloma lahko uživa v breskvah, a zgolj v mesnatem delu - ne sme jesti listov, stebla ali koščice. So bogat vir vlaknin, ki imajo pozitiven učinek na prebavo psa, in vsestransko zelo priporočljivih antioksidantov. "Vsebujejo veliko karotina in imajo dober vpliv na imunski sistem. Obenem ugodno vplivajo na srce, ki ga krepijo. Pomagajo pri odvajanju vode iz telesa in pospešujejo prebavo, zato so priporočljive v pasji prehrani. Uspevajo tudi v Sloveniji, dobro jih je v prehrano vnašati predvsem v sezoni", so o tem sadežu na svoji spletni strani zapisali strokovnjaki iz Alfakana.

Profimedia

A pomembno je, da z breskvami (in drugim sadjem) ne pretiravate, pasja prebava se namreč lahko hitro odzove na prevelik vnos vlaknin. Prav tako je potrebno imeti v mislih, da sadje vsebuje precej sladkorja, kar upoštevajte predvsem pri pasjih sladkornih bolnikih. 

Gotovo ste že slišali, da se pes lahko zastrupi s koščico breskve. To drži? Možnosti za zastrupitev so majhne, a niso nične. Če pes poje celotno breskev skupaj s koščico, lahko pride do zastrupitve s cianidom. A na tem mestu vas lahko bolj skrbi to, kako bo koščica potovala do želodca, saj se lahko pri tem pes začne dušiti ali pa kasneje koščica povzroči težave v črevesju. Dovolj dobri razlogi, da se koščicam v celoti izognete. 

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem