A. Ko. | 31. 8. 2022, 11:09
Ježi imajo mladičke: TAKO jim lahko pomagate
Čeprav se ježi parijo spomladi, ko se prebudijo iz zimskega spanja, pa se nemalokrat zgodi tudi poznopoletna kotitev. Tem ježkom je težje preživeti.
Ježki, ki so del poznopoletnih legel, si delajo zalogo kalorij za hladne dni, ki prihajajo. ʺMladičkom iz drugega legla je težko pridobiti dovolj teže in maščevja, da bi lahko varno in samostojno preživeli zimsko spanje. Ob mrzlih jesenskih večerih, ko so odrasli ježi že v svojih prezimovališčih, ti malčki lačni in prezebli tavajo naokoli. Brez naše pomoči zime ne morejo preživeti,ʺ so zapisali na spletni strani osvoboditevzivali.si.
Kako jim lahko pomagate?
V teh dneh je najbolj pomembno, da ne ogrožate mladičkov z motornimi ali ročnimi ostrimi vrtnimi pripomočki. Imejte v mislih, da je povsem mogoče, da so mladički prav na vašem vrtu. Ne uporabljajte strupov in pesticidov.
Veliko ljudi ima do ježev negativen odnos, toda gre za zelo koristne živalce, ki bodo na vašem vrtu na najbolj naraven način poskrbele za škodljivce. Zelenjave vam ne bodo pojedli, saj ta ni sestavni del njihove prehrane.
Veliko ježkov svoje zavetje najde na kompostu, zato previdno, preden se komposta lotite preveč agresivno z orodjem, kot so na primer vile. Če slučajno naletite na gnezdo, vzemite to kot darilo in ga - kot svetujejo v skupnosti Jež - naš vrtni prijatelj - samo nežno pokrijte nazaj in za nasvet pokličite strokovnjake.
Določena nastavljena hrana jih lahko tudi ubije
Če ste se odločili, da boste svojemu vrtnemu prijatelju pomagali s hrano, je pomembno, da je hrana zanj primerna. Najbolje je, če nastavite (nizke!) posodice z vodo, mačje brikete ali mačjo konzervo. Nikoli pa ježu ne nastavljajte kruha, mleka, arašidov, črvov, sončničnih semen.