Uredništvo | 20. 9. 2023, 11:09
Kakšno je življenje prvega priseljenega risa v Slovenijo? Ne boste verjeli tej novici
Ris Goru je iz Romunije v Slovenijo prispel aprila leta 2019 in se od tedaj odlično asimiliral. Pri nas se zelo dobro počuti in več kot uspešno rešuje populacijo pred izumrtjem.
Po petih letih se počasi zaključuje projekt Life Lynx, ki je v Sloveniji zopet oživil risjo populacijo. "Glavni cilj projekta LIFE Lynx je reševanje Dinarsko-JV alpske populacije risa pred izumrtjem ter njena dolgoročna ohranitev. Pred začetkom projekta je bila populacija izredno majhna, izolirana, njeni osebki pa so bili med seboj zelo sorodni. Stopnjo sorodnosti je bilo tako potrebno znižati, in sicer z doselitvijo zdravih osebkov iz druge, neogrožene populacije," so zapisali na spletni strani projekta.
Do sedaj so v Slovenijo in na Hrvaško doselili 18 risov, prvi med njimi pa je bil ris Goru. Ta samec danes šteje 5 let, v Romuniji so ga ujeli februarja 2019, v slovenskem Loškem Potoku pa so ga izpustili v divjino tri mesece kasneje. Več kot očitno je Goruju v Sloveniji všeč, postal je namreč že dedek in poskrbel za lepo število potomcev, po zadnjih informacijah je zaplodil že štiri legla.
Zelo uspešni so tudi preostali doseljeni risi, po podatkih Life Lynx jih je 12 zagotovo poskrbelo za potomce. Projekt nam je približal rise, ki so v našem okolju že skoraj izumrli. Te največje divjinske mačke Evrope veljajo za samotarske živali in skoraj nemogoče je, da bi risa videli v naravnem okolju. A s pomočjo kamer smo dobili vpogled v njihovo življenje(ste na primer videli risa Bliska med prehranjevanjem?) V tem času pa se je zgodila tudi en zelo žalosten dogodek, ko so našli ovratnico in sledi krvi risinje Neže. Najverjetneje je šlo za krivolov.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču