Divje svinje so prebivalke slovenskih gozdov, ki le malokdaj pritegnejo širšo pozornost. A ena prav simpatična se je postavila prav pred kamero in …
Divji prašiči ali divje svinje so pogosti prebivalci naših gozdov, običajno pa o njih pišemo takrat, ko naredijo kaj 'narobe'. Ko na primer s polj pojedo kmetijske pridelke in kmetom povzročajo škodo ali ko dodobra razrijejo del gozda. Morda človeku to ni všeč, toda to je njihov način preživetja. Rijejo po gozdnih tleh in iščejo ličinke žuželk, črve, polže, mrhovino.
"Ko se znoči, se odpravijo na polja, kjer se prehranjujejo s kmetijskimi pridelki in pri tem povzročajo veliko škodo. Teknejo jim žir, želod, lešniki, kostanj, krompir, korenje in drugo kar je mogoče najti v ali na tleh," so zapisali na spletni strani gozd-les.com. Na Lovski zvezi Slovenije pa so delili prav prikupen posnetek ene izmed njih pri svojem vsakodnevnem opravilu.
Čeprav drži, da gre v določenih primerih lahko tudi za nevarno žival, v Sloveniji v zadnjih letih ni zabeleženega nobenega napada. Redko se zgodi, da bi nanjo naleteli podnevi, kajti hranijo se ponoči. Napadalne pa bi lahko postale, če bi naleteli na njeno gnezdo. Parijo se od novembra do januarja, svinje pa mladiče polegajo ravno v tem času (kot tudi srne, zato je potrebno v gozdu in travnikih upoštevati določena pravila). Kljub vsemu na pa na Lovski zvezi Slovenije svetujejo takole: "Na svojo prisotnost opozorimo z nekoliko glasnejšo hojo in govorjenjem; da se nam živali lahko umaknejo. Vse obiskovalce narave želimo opozoriti, da so prostoživeče živali v obdobju, ko polegajo mladiče, še posebej občutljive."
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih