Potem ko so strogo zaostrili trgovanje s slonjimi okli, so lovci našli nove žrtve. Sedaj (povsem legalno) prežijo na povodne konje, države pa se zaman trudijo za prepoved.
Živalovarstvene organizacije svarijo, da je opaziti močan trend povečane trgovine z zobmi povodnih konj, ki spadajo med ogroženo vrsto. Lovci in izguba življenjskega habitata so zelo zmanjšali populacijo teh živali.
Če bo šlo tako naprej, strokovnjaki napovedujejo, da jih čez 100 let ne bo več.
Problematično pri vsem skupaj pa je dejstvo, da uvoz zob povodnih konj v večini držav ni prepovedan. Uporabljajo jih podobno kot slonove okle, predvsem z namenom okrasnega rezbarjenja.
Poachers target hippos for giant teeth in place of ivory https://t.co/p6ZplX14uy
— BBC Science News (@BBCScienceNews) December 20, 2022
Lanskega junija so v Združenem kraljestvu uvedli skoraj popolno prepoved trgovanja s slonjimi okli in nakazal se je zanimiv trend. Že v prvem mesecu so živalovarstveniki opazili močno povečanje trgovanja z zobmi povodnih konj. To jih je, kot je za BBC povedal Frankie Osuch iz organizacije Born Free, močno zaskrbelo. Predvsem zato, ker se število teh živali (živijo samo v Afriki) konstantno zmanjšuje. Kotijo samo enkrat na vsaki dve leti, tako da je tudi delež naraščajev precej majhen.
Od leta 1994 beležijo okoli 30 % upad števila povodnih konj. Med letoma 1975 in 2017 so legalno prodali 777.000 kilogramov zob teh živali. Ilegalno najverjetneje tudi ogromno, podatek ni znan. V ta namen imajo po afriških letališčih pse, izurjene prav za iskanje zob.
Številne afriške države se zavzemajo za prepoved, toda za to bi morala v obdobju zadnjih 10 let številčnost živali pasti za 50 %.
Nekatere države vztrajajo, da njihovo število ostaja na 'zdravi ravni' in da zato spremembe niso potrebne. Joanna Swabe iz Human Socienty International je prepričana, da se od leta 2016 ni veliko naredilo za to, da bi v prvi vrsti določili približno število povodnih konj.