A. Ko. | 24. 10. 2022, 20:23
Migracija kitov od Antarktike do ekvatorja odslej bolj varna
Od Antarktike do ekvatorja je na tisoče kilometrov, ki jih vsako leto preplavajo kiti. Žal je ta pot tudi zelo nevarna, zato v Čilu na prav poseben način skušajo zavarovati to ranljivo vrsto.
Rešitev, s katero poskušajo povečati varnost kitov, ki migrirajo, so visokotehnološke boje. Te lahko 'slišijo' ocean in tudi spremljajo klimatske spremembe. Konkretno ladje, ki se nahajajo v bližini, opozarjajo na kite in tako preprečujejo marsikdaj usodne trke.
Trenutno je aktivna ena izmed takšnih boj. Nadeli so ji ime Suyai, ki v jeziku južnoameriških staroselcev pomeni upanje.
Suyai se od začetka oktobra nahaja 1100 kilometrov južno od glavnega mesta Čila. Gre za projekt, ki se imenuje Blue Boat Initiative in se zavzema za zaščito kitov in spremljanje morskega ekosistema. Pravijo, da je postavljena boja samo začetek, zaliv bi radi prekrili s šestimi tovrstnimi napravami.
WATCH: Chile is using hi-tech buoys to protect migrating whales https://t.co/f91usKq9Iu pic.twitter.com/8uJK8OiomP
— Reuters (@Reuters) October 24, 2022
ʺOd tu dalje pa ni omejitve, naša ideja je, da bi prekrili celotno območje migracij, vse od Antarktike do ekvatorja,ʺ je za Reuters povedala Sonia Espanol, direktorica omenjene iniciative. Območje, prekrito s fjordi in otoki, je namreč močno prometno obremenjeno in zvočno onesnaženo.
Vse to zelo ogroža kite, ki se pri navigaciji in lovu zanašajo samo na zvoke.
Boje so sposobne identificirati kita, kateri vrsti pripada in njihovo lokacijo. Nato vse te informacije sporočijo vsem plovilom, ki se nahajajo v bližini, da ta zmanjšajo zvočne signale ter da se lahko izognejo trkom.