A. Ko. | 11. 5. 2023, 14:49

Ministrstvo dovolilo poskus popolne odstranitve nutrij – zakaj?

Profimedia

Nutrijam, ki izvirajo iz Južne Amerike, pravijo tudi vodne podgane. Konec 80. let so jih na Ljubljanskem barju opazili prvič, do danes pa so se močno razširile. 

Nutrija ali bobrovka je velik rastlinojedi glodavec, ki se najraje zadržuje ob ali v vodi. Ker spominja na veliko podgano (nekateri jo zamenjujejo z bobrom, a med njima je očitna razlika), se je je prijelo ime 'vodna podgana'. Čeprav prihajajo iz toplih krajev, so se odlično privadile na življenju tudi pri nas, kjer jih opažamo zadnjih štirideset let. Zelo dobro pravzaprav, saj se pospešeno širijo, kar pa povzroča strokovnjakom nemalo skrbi. 

Zakaj? Zato, ker gre za zelo invazivno vrsto, ki praktično nima naravnih sovražnikov. Kot so zapisali v Dnevikovem članku, je direktor Krajinskega parka Ljubljansko barje Janez Kastelic povedal, da največ škode povzročajo nutrije na vodnih in obvodnih ekosistemih ter da ogrožajo domorodne vrste glodavcev, ptic, žab in rakov. Poleg tega uničujejo poljščine, prenašajo bolezni in zajedavce.

Od leta 2016 je nutrija tudi uvrščena na evropski seznam invazivnih tujerodnih vrst. 

Zaradi tega je pristojno ministrstvo že lani izdalo odločbo o poskusu popolne odstranitve nutrij iz naravnega okolja na območju Ljubljanskega barja. Lov se bo (s pomočjo živolovk) začel izvajati v letošnjem letu, pričakujejo pa, da bo šlo za dolgotrajen postopek, ki bo trajal več let. Za Slovenijo se predvideva, da je nutrija še v zgodnji invazijski fazi in zato je pomembno, da se z odstranitvijo prične čim prej, ker bo stanje z leti vedno težje obvladljivo.

Nutrije so sicer v Ljubljani že povsem domače, nemalokraj zaidejo v urbano središče, kar si privošči malokatera divjad. Prav mednje namreč spadajo, zato je dobro, da veste, da je njihovo hranjenje prepovedano in se smatra kot prekršek. 

Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino