Hrvaški inštitut za morsko življenje zadnje dni dobiva zaskrbljene klice v povezavi z morskim psom ob obali Sunčane Uvale na Lošinju. Nas mora skrbeti?
The Blue World Institute of Marine Research and Conservation (BWI) ima sedež v Kaštelu na Lošinju, njihova vloga pa je zaščita morskega okolja. S tem namenom raziskujejo, izobražujejo in stremijo k ohranjanju morskega ekosistema. Nanje pa se pogosto obrnejo tudi ljudje, ki so v skrbeh, ko se na morju dogaja kaj nenavadnega. V teh dneh jih je poklicalo veliko ljudi, ki niso mogli mimo prizora, ki so ga opazovali v Sunčani uvali na Lošinju, kjer je moški z vrvjo skušal ujeti morskega psa za rep.
Iz omenjenega inštituta so jih pomirili, da ni šlo za nasilje nad morskim psom, pač pa ga je moški skušal rešiti. Gre namreč za morskega psa, ki je - kljub številnim poskusom, da bi ga vrnili na odprto morje - že večkrat obstal na plaži. Moškemu je psa s pomočjo čolna dejansko uspelo povleči do odprtega morja, upajoč, da ostane tam. Na svobodo ga je spustil v bližini Suska. Ob tem so se v inštitutu zahvalili prav vsem za skrb in jih opogumili, naj vedno, ko opazijo morsko bitje v stiski, na to opozorijo pristojne oz. pokličejo na 112.
V konkretnem primeru je šlo za sinjega morskega psa (na Hrvaškem mu rečejo modrulj), ki ni nevaren za kopalce. Običajno se nahajajo v globokih vodah, sodijo pa med ogroženo vrsto. Sem in tja zaidejo blizu obale, lani smo poročali o zanimivi prigodi, ko sta se 'povohala' morski in 'kopenski' morski pes. Sinji morski psi lahko zrastejo do 4 metre v dolžino in tudi slovenski ribiči so jih že opazili v naših vodah.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/moski-je-iz-mivke-na-plazi-potegnil-srhljivo-bitje/