Člani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije v živo s kamero spremljajo redko gnezdenje ptice, ki velja za največjo svoje vrste v Evropi. Opazujete ga lahko tudi vi.
O kateri vrsti ptice pišemo? O veliki uharici, ki je največja vrsta sove v Evropi. Samice so večje od samcev, čez krila pa merijo kar en meter in pol, prepoznavne pa so po svojih pernatih čopkihna glavi. "Svoje gnezdišče si velika uharica običajno izbere v skalni steni, ki je eden od ključnih elementov njenega običajno več kot 10 km2 velikega ozemlja," so zapisali na spletni strani omenjenega društva.
Dodali so, da so v Sloveniji do sedaj našli nekaj več kot 100 gnezd te veličastne ptice. Redko gnezdenje trenutno člani DOPPS spremljajo v živo na Krasu. Povezava je aktivna na njihovi spletni strani in gnezdenje lahko opazujete tudi vi.
Prostovoljci DOPPS sicer tekom leta organizirano spremljajo gnezdišča. Na ta način ugotavljajo gnezditveno uspešnost in lahko v primeru naravovarstvenih groženj hitro ukrepajo.
Kot so zapisali, je na enem izmed gnezd, ki je opremljeno z živo kamero zelo živahno, saj so se izvalili kar trije mladički.
Sove sicer spadajo med zelo občutljiva in plaha bitja, že najmanjša motnja, povzročena s strani človeka, lahko povzroči propad njihovih gnezdišč. "V predgnezditvenem in gnezditvenem obdobju je človek v bližini gnezda pogosto razlog, da samica zapusti jajca ali mladiče, kar pomeni propad legla, ali pa gnezdišče celo zapusti," opozarjajo na DOPPS.
Omenili so nekatere stene na Primorskem (Lijak in Štrkljenica), kjer je v preteklosti sova uharica zaradi obljudenosti že prenehala gnezditi. Odtlej so člani društva dogovorjeni s Planinsko zvezo Slovenije, da sodelujejo in se obveščajo o načrtovanih novih plezalskih smereh ter morebitnih prilagoditvah zaradi gnezdišč.
Velika uharica se danes nahaja v vseh slovenskih regijah.
Pa ni bilo vedno tako. V preteklosti je njihova številčnost zaradi lova močno upadla, a se je znova okrepila. "Največ gnezdišč je bilo odkritih na Krasu s Kraškim robom, v Vipavski dolini, na obrobju Ljubljanskega barja, v Posavskem hribovju in okolici Celjske kotline. Pogostejša je tudi na Notranjskem podolju ter v večjih dolinah Julijskih Alp, predvsem Posočju, Zgornjesavski dolini in Bohinju. Gnezdi tudi v Podravju, Slovenskih goricah in na Goričkem. Je predvsem nižinska vrsta,", so še zapisali strokovnjaki iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov