Dolgo je veljalo, da je eno mačje leto enako sedmim človeškim. A ni tako preprosto, saj se mačke razvijajo drugače kot ljudje.
Prvi dve leti življenja sta v mačjem svetu zelo intenzivni in ko jih mačka dopolni, je to primerljivo s človeškim 24-letnikom. Zato posploševanje, računanje, množenje in primerjanje s človeškimi leti ne daje zelo relevantnih rezultatov (enako je pri računanju o tem, koliko je star vaš pes).
Čeprav spodnja tabela daje zelo konkretne številke, pa v resnici na 'starost' mačke vpliva več dejavnikov.
Nekatere so še v zrelih letih zelo živahne, druge pa že precej mlade ostarijo. Vse to je odvisno od prehrane, življenjskega okolja in nege, velik vpliv ima tudi zdravje mačke. Tako fizično kot psihično. Na to lahko veliko vplivate sami, tudi tako, da se naučite mačje govorice in veste, kaj vam mačka sporoča (mačka komunicira tudi prek svojega repa).
Mačke običajno živijo med od 10 do 15 let, notranje lahko tudi več, medtem ko imajo zunanje mačke krajšo življenjsko dobo. Rekorderka med njimi je že pokojna Creme Puff iz Teksasa, ki je živela med letoma 1967 in 2005. Trenutno najstarejša še živeča mačka pa je Flossie iz Velike Britanije, ki je bila skotena decembra 1995, torej je stara prek 120 'človeških' let.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/12-znakov-da-vas-ima-vasa-macka-rada/
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih