Iz Srbije poročajo o nenavadnem napadu, ki se je zgodil sredi mesta sredi belega dne. Žrtev je bila 60-letnica, ki je morala poiskati medicinsko pomoč. Kaj storiti, če se zgodi vam?
Smo v času gnezdenja, ko so številne ptice zelo zaščitniške do svojih mladičev. Pisali smo že o tem, kako je pomembna je osveščenost o ravnanju z najdenim mladičkom. Tega, če je zdrav in nepoškodovan, pustite povsem pri miru, kajti starši so blizu in ga bodo našli. Ne prenašajte ga (razen če ni v bližini res nevarnosti prežeče mačke). Če presodite, da ga je bolje prenesti, naj bo to mesto čim bližje mesta, kjer ste ga našli. Če pa je mladiček poškodovan, pokličite strokovno pomoč.
Čas gnezdenja prinaša svojevrstne izzive za ptičje starše, mladiče, pa tudi nič hudega sluteče mimoidoče, ki se znajdejo ob napačnem času na napačnem kraju. Tako se je zgodilo 60-letni Beograjčanki, ki so jo na bulevarju kralja Aleksandra napadle vrane. Utrpela je lažje poškodbe glave, v urgentni klinični center pa jo je odpeljalo reševalno vozilo. Iz beograjske urgence so sporočili, da tovrstne poškodbe niso vedno nedolžne, saj lahko pride tudi do okužbe. Zato je ob vsakem stiku s ptico, ki povzroči rano, priporočljiv posvet z zdravnikom.
Pred dvema letoma so medije polnili skoraj nerealni napadi vran, ki so se dogajali sredi Zagreba, pri tem pa je bilo nekaj meščanov celo huje poškodovanih. Kako zaščitniške so vrane, če se dotikamo njihovih mladičev, dobro prikazuje spodnji posnetek, ki je bil posnet prav v Zagrebu.
Napadi vran se dogajajo tudi pri nas, zato je dobro vedeti, kako ravnati. Predvsem je dobro, da se v času gnezdenja izogibate predelom, kjer so se napadi že dogajali. Če slučajno pride do napada, ki so sicer redki, pa si zaščitite glavo in mirno oddaljite. Ko bo čas gnezdenja mimo (običajno do sredine junija), bo mimo tudi nevarnost.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih