A. Ko. | 27. 3. 2023, 11:22

Prvič v zgodovini se je v Evropi v ujetništvu skotil kitajski pangolin: v zadnjih letih so jih pobili več kot milijon! (VIDEO)

Profimedia

Kitajski pangolini oz. luskavci veljajo za ene najbolj pogosto tihotapljenih živali, zato so močno ogroženi. Uspeh praškega živalskega vrta, ki je prvi primerek te živali dobil lani, ima zato še večjo težo.

V živalskem vrtu v Pragi se veselijo izjemnega dogodka. Tam se je namreč 2. februarja zgodila kotitev samice kitajskega pangolina oz. luskavca, kar se v Evropi v ujetništvu še ni nikoli zgodilo. Poleg mesa, ki je specialiteta na črnem trgu Kitajske in Vietnama, so nekateri njegovi deli telesa cenjeni tudi v kitajski tradicionalni medicini.

Za zdaj pangolin še nima imena, ker pa spominja na smrekov storž, so ga poimenovali – mali storž. Po nekaj začetnih težavah se mladiček dobro počuti.

Prvih nekaj dni so bili zaposleni v živalskem vrtu zaskrbljeni, saj je izgubljal težo.

Že tako se je skotil izjemno lahek, tehtal je le 135 gramov. Ko so našli razlog za izgubljanje teže – njegova mama Run Hou Tang ni imela dovolj mleka zanj – so primerno ukrepali in sedaj 'mali storž' pridno raste.

Profimedia

Kitajski pangolin je eden izmed štirih vrst pangolinov, ki živijo v Aziji, nekatere druge vrste pa najdemo še v Afriki. V Pragi so prvi primerek te živali prejeli lani od Tajvana in s tem so postali šele drugi živalski vrst v Evropi, ki ima to žival.

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah