Uredništvo | 18. 11. 2023, 11:00

Hrvaška Opatija letos namesto za ognjemet denar namenja za živali – bomo praksi sledili tudi pri nas?

Profimedia

Bliža se praznični december – za večino ljudi vesel čas, za večino živali pa čas, poln travm in strahu. Je nekaj pokov in bliskov vredno takšnega trpljenja? 

Zaradi petard, raket in drugih pirotehničnih sredstev vsako leto po svetu pogine ali pobegne in izgine ogromno živali. Pred časom nam je Jurij Juhant iz Zavetišča Horjul potrdil, da se s posledicami pirotehnike pri živalih srečujejo vsako leto: ʺS posledicami pirotehnike se srečujemo vsako leto. Ob pobeglih, izgubljenih in poškodovanih živali nas ljudje kličejo od jutra do večera, kaj naj storijo, ker je njihova žival v stiski, skrita v kotu, vsa tresoča.ʺ Tudi Sabina Piber iz združenja K9 iskanje pogrešanih – Slovenija pravi, da imajo daleč največ iskalnih akcij v obdobju okoli novega leta. 

Nekatere živali ob pokih pirotehnike doživljajo pravo stisko.

Nekatere živali ob pokih pirotehnike doživljajo pravo stisko.

Profimedia

Pirotehnika prizadene tako domače ljubljenčke, kot rejne in divje živali. Če psom ali mačkam lahko pomagamo z nekaj ukrepi in jim skušamo vsaj malo omiliti trpljenje, si lahko predstavljate, kaj preživljajo na primer krave, ki so privezane v hlevih. Zaradi pirotehnike vsako leto pogine na tisoče ptic. ʺTako kot druge živali in ljudje imajo tudi ptice naravno prirojen strah pred močnimi zvoki in svetlobo. Ognjemeti sprožijo pri pticah močan fiziološki in vedenjski odziv, ne glede na starost ptice, kar pomeni, da se osebki tekom življenja ne priučijo, kakšno nevarnost predstavlja sprožitev pirotehničnih izdelkov, temveč imajo strah pred njimi že 'v krvi',ʺ so pred časom zapisali strokovnjaki na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Pirotehnika ne prizadene samo ljubljenčkov, ampak tudi rejne in divje živali.

Pirotehnika ne prizadene samo ljubljenčkov, ampak tudi rejne in divje živali.

Profimedia

Zaradi vsega tega določena mesta sprejemajo pogumno odločitev in sicer, da se odpovedo ognjemetom. Kot eni prvih so letos to javili iz hrvaške Opatije, kjer ognjemeta ni bilo niti lani (skupno se je za tako odločitev odločilo enajst hrvaških mest). Še bolj plemenito pa je, da bodo denar, ki bi šel sicer v zrak (dobesedno) namenili lokalnemu društvu za zaščito živali. Kako pa je v Sloveniji? Tudi pri nas so se številna mesta v preteklih letih (Maribor, Celje, Koper) ognjemetom že odpovedala, prestolnica (zaenkrat) pač ne. Na informacije, kako bo letos, pa še čakamo.  

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem