Strokovnjaki pravijo, da pes nikoli ne ugrizne, ne da bi na to opozarjal že prej in da prvič tudi nikoli ne ugrizne do krvi. Največ ugrizov se zgodi iz strahu.
ʺNoben normalno zdrav pes ne ugrizne takoj do krvi. Običajno se stopnjujejo opozarjanja psa vse do močnega, dolgega ugriza, ki zahteva zdravniško pomoč,ʺ tako so uvodoma zapisali na Pasji Univerzi v prispevku, s katerim želijo približati, kaj vse se pri psu dogaja že pred tem dogodkom. Največkrat velika stiska, katere pa mnogo skrbnikov ne zna prepoznati. Pasja govorica in njen pomen sta za prijetno sobivanje zelo pomembna.
Kot pravijo strokovnjaki, ugriz ni povezan ne s starostjo, spolom ali pasmo, pač pa gre za to, da pride do nivoja stresa, katerega pes ne zna več kontrolirati. Pred tem se zvrstijo tako miritveni signali, kot opozorilni signali. Kako pa se začne kazati vedenje, ki lahko vodi do ugriza? Takole pišejo na Pasji univerzi:
ʺSprva se pes zaleti z gobcem, zobmi in hitro odskoči - običajno ima ugriznjena oseba najprej strgana oblačila, brez prekinjene kože ali modric. Pes si še vedno prizadeva, da nebi bilo treba zares ugrizniti, zgolj opozoriti!ʺ
Če tega ne prepoznate, se slej ko prej razvije do kratkih nežnih ugrizov in nato sledijo daljši in močnejši. Takrat se večina zave, da gre zares, običajno pa najkrajšo potegne pes, ki ni bil pravi čas slišan.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/10-najbolj-agresivnih-pasem-psov/
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji