Koliko in zakaj pes laja, je odvisno od več dejavnikov. A dejstvo je, da nekateri že po naravi lajajo manj kot drugi. In marsikdo, ki živi v večstanovanjski stavbi, psa izbira tudi glede na to lastnost.
Psi lajajo. To je dejstvo. Lajajo zaradi različnih vzrokov. "Lajanje je naravno pasje vedenje in vsak pes kdaj pa kdaj zalaja. Če pa je lajanje neprestano oziroma prekomerno, je zelo verjetno, da je pes v stiski in potrebuje pomoč oziroma spremembo situacije. Pomembno je, da se ne obrnemo stran," so ob tem pred časom zapisali na spletni strani DZZŽ Ljubljana.
Nekateri psi so že po naravi bolj vokalni, drugi pa manj. Ti so, kot rečemo, bolj tihe narave in marsikomu ta lastnost še kako ugaja. Vse vrste seznamov različnih pasem obstajajo. Pisali smo že o tem, katere pasme naj bi bile najpametnejše in katere najbolj primerna za tiste, ki živijo sami.
Tokrat objavljamo kar 18 pasem, ki spadajo med manj lajajoče.
- Basenji
- Nemška doga
- Bernski planšarski pes
- Francoski buldog
- Novofundlanec
- Škotski jelenar
- Šarpej
- Irski seter
- Kavalir kralja Karla
- Veliki angleški hrt
- Shiba Inu
- Coton de Tulear
- Rodezijski grebenar
- Bernardinec
- Čov čov
- Aljaški malamut
- Borzoj
- Angleški mastif
Kljub vsemu pa je treba vedeti, da tudi predstavniki omenjenih pasem psov lahko prekomerno lajajo in na ta način komunicirajo svoje počutje. Prav tako predvidena količina lajanja nikoli ne sme biti glavni dejavnik pri izbiri psa. Ta naj se (če ne v zavetišču) začne pri odgovornem vzreditelju.
Seveda pa na drugi strani obstajajo tudi seznami najbolj vokalnih psov. Sem med drugim spadajo beagle, pomeranec, čivava, sibirski haski, yorkshirski terier in še bi lahko naštevali. A znova poudarek: tudi s temi pasmami se ob pravilni vzgoji da zelo lepo in prav nič glasno sobivati.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/pasme-psov-za-katere-veliko-ljudi-se-ni-nikoli-slisalo/