Uredništvo | 9. 1. 2024, 17:01
Pes ima neprijeten zadah – kaj storiti? (Nasveti, ki delujejo)
Marsikdo meni, da je slab zadah iz pasjih ust pač nekaj normalnega, a to ne drži. Z nekaj preprostimi ukrepi je težava velikokrat rešljiva.
Tudi vi opažate, da vašemu psu smrdi iz ust? Za tem se lahko skriva veliko razlogov, vsekakor pa to ni stanje, ki bi bilo normalno in s čimer se morate pač sprijazniti.
"Slab zadah je lahko posledica nalaganja zobnega kamna ali težav s prebavili. Prvo rešujemo z odstranitvijo zobnega kamna na kliniki in rednim krtačenjem zob s pasjo zobno pasto po tem. Prebavne težave poskušamo rešiti z ustrezno dieto, ki blagodejno deluje na prebavila in ne dajanjem ostankov hrane z mize," je zapisal veterinar Emir Mujagić na spletni strani prva-klinika.si, kot odgovor bralki, ki se sooča z groznim zadahom pri psu.
Ob tem je dodal, da v kolikor se stanje ne izboljša, je potreben pregled pri veterinarju, najverjetneje bo potrebna bolj resna in poglobljena diagnostika (krvna slika, rentgen, ultrazvok, gastroskopija).
Dejstvo je, da se za slabim pasjim zadahom skriva slaba ustna higiena. Številni pasji lastniki je sploh ne izvajajo. Z redno in temeljito nego bi močno upočasnili nastajanje zobnih oblog, ki povzročajo vnetja dlesni, paradontalno bolezen in sčasoma lahko vplivajo na zdravje celotnega organizma.
"Težave z zobmi lastniki pogosto spregledajo, saj psi in mačke pokažejo bolečino in nelagodje precej neočitno. Zato je pomembno, da žival dobro opazujete in se glede kakršnihkoli sprememb čim prej posvetujete," so zapisali na Veterinarski kliniki Zajc & Co., kjer redno osveščajo o tej problematiki.
Zato, pravijo, je treba biti pozoren na določene znake, kot so pordele, krvaveče dlesni, zmanjšan apetit, odklanjanje trde hrane, znaki bolečine in nelagodja, oteklina, povečano slinjenje ... Kako pa lahko sami vplivamo na zdravje zob pri psu? Z redno higieno, kakovostno hrano, spodbujanjem žvečenja in rednimi veterinarskimi pregledi.